- Prace nad ustawami zdrowotnymi naznaczone są siedmioma grzechami głównymi, z powodu których nie będą mogły one naprawić ochrony zdrowia i najprawdopodobniej będą zawetowane przez prezydenta - powiedział Marek Balicki, członek koła poselskiego SdPL

Według b. ministra zdrowia, pierwszy grzech dotyczy autorów ustawy o reformie służby zdrowia. Za ustawą o przekształceniu zakładów opieki zdrowotnej stoją politycy, którzy doprowadzili do zadłużenia placówek, którymi kierowali wtedy, kiedy byli menadżerami. Podaje przykład szpitala, którym kierowała kiedyś minister Ewa Kopacz.

- Kiedy przez 5 lat była dyrektorem niewielkiego ZOZ-u w kilkunastotysięcznym Szydłowcu doprowadziła do zadłużenia swojej placówki do wysokości 3,5 mln zł. To jest rekordowe zadłużenie jak na tak niewielką placówkę - mówi Balicki.

Dostało się też wiceministrowi Markowi Haberowi, który zdaniem Balickiego doprowadził szpital w Suchej Beskidzkiej do zadłużenia w wysokości 20 mln zł.

Drugi grzech dotyczy trybu pracy nad projektami ustaw zdrowotnych. Chodzi o przedstawienie kilkudziesięciu poprawek systemowo zmieniających pakiet, który był złożony do laski marszałkowskiej, bez jakiegokolwiek uzasadnienia.

PO miała się też dopuścić złamania zasady dialogu społecznego, przy paracach nad ustawą dotyczącą przekształceń w ochronie zdrowia.

Czwarty grzech to – według posła Balickiego – ekspresowe tempo prac nad ustawami w komisji zdrowia.

Piąty polega na wprowadzeniu zasady przymusowych przekształceń, co jest niewykonalne w ciągu roku.

Kolejne przewinienie PO - w jego ocenie - polega na otwarciu szerokich wrót do niekontrolowanej prywatyzacji placówek służby zdrowia. Jego zdaniem PO w ostatnich poprawkach do projektów ustaw zdrowotnych zniosła wymagany do tej pory minimalny 51-procentowy próg udziału podmiotów publicznych w placówkach służby zdrowa.

Ostatni grzech, jaki popełniła PO przy tworzeniu reformy zdrowotnej, według SdPl, dotyczy braku jakichkolwiek przepisów chroniących przed niekontrolowaną upadłością placówek opieki zdrowotnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH