Sieć szpitali: hit czy klapa? Ekspert założył się o skrzynki jabłek Podczas sesji HCC "Zdrowy szpital cz. I". Fot. PTWP

Jeśli za rok szpitale będą miały wyższą stawkę za punkt, to deklaruję publicznie, że podczas III Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach wręczę ministrowi Markowi Tombarkiewiczowi i prezesowi NFZ Andrzejowi Jacynie po skrzynce najlepszych jabłek - powiedział Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich i Związku Miast Polskich, były wiceminister cyfryzacji.

Gorąca debata o sieci szpitali pomiędzy przedstawicielami rządu i płatnika, ekspertami i praktykami odbyła się podczas II Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (HCC - Health Challenges Congress, Katowice 9-11 marca) w ramach pierwszej części sesji "Zdrowy szpital". Marek Tombarkiewicz i Andrzej Jacyna zadeklarowali, że w II półroczu br. nakłady finansowe na "usieciowione" szpitale będą wyższe niż obecnie.

Pieniędzy w sieci ma być więcej, a w konkursach "na pewno nie mniej"
- Z naszych wyliczeń wynika, że na II półrocze dla szpitali będzie ok. miliarda złotych więcej niż w I półroczu. Te środki znacząco poprawią sytuację i zdecydowana większość szpitali w sieci będzie miała korzystniejsze warunki finansowania - mówił p.o. prezesa NFZ Andrzej Jacyna.

Przedstawiciel Funduszu odniósł się także do trybu konkursowego. - Mogę zadeklarować, że pula środków przeznaczona na konkursy nie będzie mniejsza niż obecnie. Hasło, że "wycinamy" tryb konkursowy, jest nieprawdą - powiedział.

Fundusz - jak zapewnił prezes Jacyna - chce w wybranych zakresach świadczeń kupować nie tylko drożej, ale również więcej. - Będą to np. operacje pacjentów z zaćmą, endoprotezoplastyka - sprecyzował.

Szef NFZ powiedział, że zwiększenie ilości świadczeń ma dotyczyć przede wszystkim produktów kontraktowanych w trybie koordynowanym. 

Andrzej Jacyna wyraził przekonanie, że nie nastąpi gwałtowne załamanie spływu składki ubezpieczeniowej, bo nie ma takich przesłanek. Przypomniał, że do 30 czerwca jest rozliczana nadwyżka składki i wówczas - jak co roku - pojawią się dodatkowe pieniądze na II półrocze.

- Mam nadzieję, że te środki będą wystarczające, by zmienić cenę świadczeń w szpitalnictwie, a być może i w opiece ambulatoryjnej.

To, że Fundusz chce kupować drożej, prezes Jacyna uzasadniał m.in. tym, że płatnik nie może tolerować wzrostu zadłużenia szpitali. - Szpital, który ma 300 mln długu, 30 mln przeznacza na jego obsługę. Tych pieniędzy nie wydajemy w systemie - skonstatował.

Wiceminister zdrowia: nie pozwolimy na manipulacje
Wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz podkreślił, że konstrukcja sieci zabezpiecza jednostki działające w systemie ostrodyżurowym w oparciu o finansowanie z roku 2015. - Znacząca większość z tych szpitali uzyska pozytywny efekt finansowy - zapewnił.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH