Resort zdrowia zabiega o dodatkowe pieniądze dla lekarzy POZ pobierających od pacjentów wymazy do badania w celu stwierdzenia wirusa grypy.

Ministerstwo Zdrowia wystąpiło do rządu o przyznanie 8 milionów złotych, na uszczelnienie systemu nadzoru nad grypą A/H1N1. Obecny sezon szczepień będzie w epidemiologii grypy wyjątkowy, bo obok wzrostu zachorowań na grypę pandemicznę A/H1N1 równolegle będą występowały zachorowania na grypę sezonową.

Dodatkowe miliony, o które stara się resort zdrowia, zostaną przeznaczone m.in. na dofinansowanie programu Sentinel, w ramach którego lekarze pierwszego kontaktu pobierają od pacjentów wymazy do badań w laboratorium. Dzięki nim możliwe jest rozstrzygnięcie, czy mamy do czynienia z prawdziwą grypą, czy też zakażeniem grypopodobnym.

- Dotychczasowe przepisy nie stwarzały ram prawnych do prowadzenia odpowiedniej formy nadzoru ani nie zapewniały wystarczających źródeł jego finansowania. Prowadzony był on na zasadach wolontariatu lekarzy uczestniczących w programie, zaś finansowanie badań wirusologicznych wykonywanych w ramach nadzoru Sentinel było niewystarczające - twierdzi wiceminister zdrowia Jakub Szulc.

Do tej pory, bo program działa od kilku lat, lekarze uczestniczyli w nim nieodpłatnie, a wiedza na temat tej groźnej choroby była niepełna. W związku z pojawieniem się grypy A/H1N1 zasady funkcjonowania programu będą zmienione. Obecnie lekarze wykonujący badania będą mogli dostać miesięcznie po kilkaset złotych więcej.

- Chętnie wzięlibyśmy udział w programie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Małgorzata Plewako, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Samodzielnego Zespołu Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Praga Północ w Warszawie. - Różnorodność wirusów grypy i paragrypy jest duża, a na podstawie klinicznego przebiegu choroby nie jesteśmy w stanie ocenić charakteru zakażeń. Istotne jest także przewidywanie ich konsekwencji: grypa oznacza przecież ryzyko groźnych powikłań. Sezon grypowy odczuwamy zawsze bardzo mocno: mamy pod opieką około jedną czwartą Warszawy.

- W województwie śląskim drogą losowania zostaną wytypowane cztery zakłady opieki zdrowotnej, w których lekarze będą pobierać wymazy od pacjentów, u których wystąpi podejrzenie grypy - mówi gazecie Polska dr Grzegorz Chudzik, wojewódzki inspektor sanitarny w Katowicach.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH