Czy senator Michał Okła, p.o. przewodniczący świętokrzyskiej PO, zostanie nowym dyrektora szpitala w Skarżysku-Kamiennej? Na razie wiadomo, że jest faworytem w wyścigu do dyrektorskiego fotela, tym bardziej, że w powiecie rządzi Platforma, a senator dobrze zna lecznicę, którą kierował w latach 1989-2005. Póki co musi jednak pokonać dwóch innych kandydatów. Zarząd będzie z nimi rozmawiał w przyszłym tygodniu.

W naborze ogłoszonym przez zarząd powiatu wpłynęły trzy oferty. Prócz senatora Okły złożyli je Bolesław Dopierała, były dyrektor szpitala w Starachowicach, a także Andrzej Kałużny z Sopotu. Jak informuje starosta Jerzy Żmijewski, wszyscy spełniają wymagania określone w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej oraz w ogłoszeniu o naborze.

Gdy Michał Okła odchodził ze stanowiska, szpital był zadłużony na ponad 30 mln zł. Teraz jego długi wynoszą około 40 mln zł. Pod tym względem w gorszej sytuacji w województwie jest tylko szpital w Starachowicach.

Senator zapewnia, że ma pomysł, jak wyprowadzić skarżyski szpital na prostą. Według niego należy zwiększyć liczbę świadczeń zdrowotnych, zrestrukturyzować placówkę i przekształcić ją w spółkę prawa handlowego, w czym pomoże ogłoszony niedawno przez rząd tzw. plan B. Michał Okła uważa, że jest w stanie pogodzić dyrektorowanie z obowiązkami, a także z przewodniczeniem świętokrzyskiej PO.

Kandydatura Okły jest zaskoczeniem w Skarżysku. W ostatnich tygodniach pojawiały się spekulacje, że faworytem jest Waldemar Mazur, były prezydent miasta z SLD. Opozycja w radzie powiatu, która domagała się udziału w wyłanianiu dyrektora szpitala, nie będzie miała żadnego wpływu na obsadę tego stanowiska. Nie wiadomo też, czy poprze plany Michała Okły.

Gdy Michał Okła był dyrektorem w skarżyskim szpitalu, stanowisko jego zastępcy ds. lecznictwa piastował obecny poseł Krzysztof Grzegorek, a zastępcą ds. administracyjno-technicznych był Tadeusz J. Obydwaj zasiądą wkrótce na ławie oskarżonych. Grzegorka prokuratura oskarża o to, że jako wicedyrektor szpitala w latach 2001-2003 przyjął 22 395 zł od przedstawicieli koncernu Johnson&Johnson za preferowanie go przy zakupie materiałów medycznych. Tadeuszowi J. zarzuca natomiast nakłanianie do poświadczenia nieprawdy i udzielanie pomocy Grzegorkowi w przyjmowaniu wspomnianych korzyści majątkowych. Grzegorek zastąpił Okłę na stanowisku dyrektora w 2005 roku. Gdy został wiceministrem zdrowia pod koniec 2007 roku, na stanowisku dyrektora zastąpił go Tadeusz J.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH