Czy senator Michał Okła, p.o. przewodniczący świętokrzyskiej PO, zostanie nowym dyrektora szpitala w Skarżysku-Kamiennej? Na razie wiadomo, że jest faworytem w wyścigu do dyrektorskiego fotela, tym bardziej, że w powiecie rządzi Platforma, a senator dobrze zna lecznicę, którą kierował w latach 1989-2005. Póki co musi jednak pokonać dwóch innych kandydatów. Zarząd będzie z nimi rozmawiał w przyszłym tygodniu.

W naborze ogłoszonym przez zarząd powiatu wpłynęły trzy oferty. Prócz senatora Okły złożyli je Bolesław Dopierała, były dyrektor szpitala w Starachowicach, a także Andrzej Kałużny z Sopotu. Jak informuje starosta Jerzy Żmijewski, wszyscy spełniają wymagania określone w ustawie o zakładach opieki zdrowotnej oraz w ogłoszeniu o naborze.

Gdy Michał Okła odchodził ze stanowiska, szpital był zadłużony na ponad 30 mln zł. Teraz jego długi wynoszą około 40 mln zł. Pod tym względem w gorszej sytuacji w województwie jest tylko szpital w Starachowicach.

Senator zapewnia, że ma pomysł, jak wyprowadzić skarżyski szpital na prostą. Według niego należy zwiększyć liczbę świadczeń zdrowotnych, zrestrukturyzować placówkę i przekształcić ją w spółkę prawa handlowego, w czym pomoże ogłoszony niedawno przez rząd tzw. plan B. Michał Okła uważa, że jest w stanie pogodzić dyrektorowanie z obowiązkami, a także z przewodniczeniem świętokrzyskiej PO.

Kandydatura Okły jest zaskoczeniem w Skarżysku. W ostatnich tygodniach pojawiały się spekulacje, że faworytem jest Waldemar Mazur, były prezydent miasta z SLD. Opozycja w radzie powiatu, która domagała się udziału w wyłanianiu dyrektora szpitala, nie będzie miała żadnego wpływu na obsadę tego stanowiska. Nie wiadomo też, czy poprze plany Michała Okły.

Gdy Michał Okła był dyrektorem w skarżyskim szpitalu, stanowisko jego zastępcy ds. lecznictwa piastował obecny poseł Krzysztof Grzegorek, a zastępcą ds. administracyjno-technicznych był Tadeusz J. Obydwaj zasiądą wkrótce na ławie oskarżonych. Grzegorka prokuratura oskarża o to, że jako wicedyrektor szpitala w latach 2001-2003 przyjął 22 395 zł od przedstawicieli koncernu Johnson&Johnson za preferowanie go przy zakupie materiałów medycznych. Tadeuszowi J. zarzuca natomiast nakłanianie do poświadczenia nieprawdy i udzielanie pomocy Grzegorkowi w przyjmowaniu wspomnianych korzyści majątkowych. Grzegorek zastąpił Okłę na stanowisku dyrektora w 2005 roku. Gdy został wiceministrem zdrowia pod koniec 2007 roku, na stanowisku dyrektora zastąpił go Tadeusz J.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH