Senatorowie Platformy Obywatelskiej zgłoszą poprawki do ustaw zdrowotnych. Proponowane zmiany wprowadzają m.in. uprawnienia dla pracowników zakładów opieki zdrowotnej - poinformował w czwartek wieczorem PAP rzecznik resortu zdrowia Jakub Gołąb. Zmiany wprowadzają m.in. uprawnienia pracowników ZOZ-ów do nagród jubileuszowych, dodatków za wysługę lat oraz odpraw emerytalnych i rentowych.

 
W ocenie związkowców, ustawy o przekształceniu zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, o pracownikach ZOZ-ów, a także ustawa wprowadzająca reformę są szkodliwe zarówno dla nich jak i dla pacjentów.

Jak podkreślił Jakub Gołąb wprowadzenie poprawek zaproponowała minister zdrowia Ewa Kopacz podczas czwartkowego (23 października) spotkania kierownictwa resortu z przedstawicielami senackiej komisji zdrowia i klubu PO.

Zmiany wprowadzają m.in. uprawnienia pracowników ZOZ-ów do nagród jubileuszowych, dodatków za wysługę lat oraz odpraw emerytalnych i rentowych.

Jakub Gołąb dodał, że poprawki zgłoszą senatorowie PO podczas piątkowego (24 października) posiedzenia senackiej komisji zdrowia. Zaznaczył także, iż były one postulowane przez stronę społeczną.

Związki zawodowe działające w służbie zdrowia zwróciły się w środę do prezydenta Lecha Kaczyńskiego z prośbą o zawetowanie ustaw zdrowotnych uchwalonych we wtorek przez Sejm.

W ocenie związkowców, ustawy o przekształceniu zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, o pracownikach zoz-ów, a także ustawa wprowadzająca reformę są szkodliwe zarówno dla nich jak i dla pacjentów.

Uchwalone zostały ustawy: o ZOZ-ach, o ochronie praw pacjenta i o Rzeczniku Praw Pacjenta, o akredytacji w ochronie zdrowia, o konsultantach krajowych i wojewódzkich w ochronie zdrowia, oraz o pracownikach zakładów opieki zdrowotnej. Sejm uchwalił także ustawę wprowadzającą reformę. Teraz ustawy trafią do Senatu.

Posłowie zdecydowali, że przekształcenie szpitali w spółki ma odbywać się bez pakietów socjalnych dla pracowników. Odrzucono dwa wnioski mniejszości w tej sprawie. W ustawie znalazły się zapisy gwarantujące pracownikom zatrudnienie w przekształconej placówce, jednak nie określają one warunków zatrudnienia w spółce.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH