Od rana PiS i PO budowały napięcie wokół tego, czy prof. Religa może być reprezentantem Lecha Kaczyńskiego obradach senackich, czy też nie. Profesora wpuszczono na salę obrad.

Okazało się jednak, że marszałek Bogdan Borusewicz, wsparty opiniami prawnymi, postanowił – tak, jak to wcześniej zastrzegał, nie udzielać głosu Zbigniewowi Relidze, lecz Andrzejowi Dudzie, podsekretarzowi stanu w Kancelarii Prezydenta RP.

– Tym, którego pan prezydent wskazał w pierwszej kolejności do przedstawienia wniosku jest pan profesor Religa – z żalem na wstępie oświadczył minister Duda, po czym przeszedł do uzasadnienia prezydenckiego wniosku.

Argumentację, jako przedstawiają strony – PO, PiS i prezydent Lech Kaczyński, prezentowaliśmy szeroko na stronach naszego portalu. Kondensując: minister Duda przytoczył prezydenckie stanowisko, w myśl którego o sprawach, które dotyczą wszystkich Polaków, powinni wypowiedzieć się Polacy w powszechnym, ogólnokrajowym referendum („Czy wyraża Pani/Pan zgodę na komercjalizację placówek służby zdrowia, która umożliwi prywatyzację szpitali?”). Prezydent Kaczyński jest przekonany, że powinno odbyć się ono w sobotę i niedzielę 10 i 11 stycznia 2009 r. W tym czasie swój finał ma Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy.

Przypomnijmy, że senacka komisja zdrowia nie poparła wniosku prezydenta i będzie rekomendować senatorom jego odrzucenie.

Stanisław Karczewski (PiS) wnioskował o przełożenie debaty argumentując, że senatorowie mieli zbyt mało czasu, aby zapoznać się z ustawami. Wniosek przepadł.

Senat ma głosować nad przyjęciem ustaw już jutro. Senatorowie PiS zgłosili wnioski o odrzucenie w całości trzech ustaw: o ZOZ-ach, o pracownikach ZOZ-ów i ustawy wprowadzającej reformę. Senat zajmie się nimi jako wnioskami mniejszości. Nie ma cienia wątpliwości co do tego, że ustawy zostaną przyjęte. Ten pewnik wynika z układu sił w Senacie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH