Poprawki PiS stanowiły około połowy z ponad 100 zgłoszonych poprawek w trakcie środowej (29 października) debaty do pakietu sześciu ustaw zdrowotnych uchwalonych przed tygodniem przez Sejm. Poprawki PiS przepadły dziś (30 października) w senackiej komisji zdrowia.

Zgodnie z wcześniejszymi wypowiedziami senatorów PiS, od przyjęcia tych poprawek przez Senat prezydent Lech Kaczyński uzależniał podpisanie pakietu ustaw.

– Jeżeli zostaną przyjęte, pan prezydent, prawdopodobnie, podpisze ustawy mówił w środę senator Stanisław Karczewski (PiS).
W czwartek (30 października) senacka komisja odrzuciła m.in. wszystkie merytoryczne poprawki złożone przez tego senatora. Nie zgodziła się na zapis mówiący, że zbycie udziałów spółki zarządzającej ZOZ-em nie może spowodować, że udział w jej kapitale zakładowym będzie mniejszy niż 85 proc.

Senatorowie głosowali również przeciwko poprawce zgłoszonej przez Piotra Andrzejewskiego (PiS) zakładającej, że przekształcenie zoz-ów w spółki prawa handlowego będzie mogło zostać dokonane z zachowaniem 51 proc. udziałów Skarbu Państwa lub samorządu.
Odrzucono również inną propozycję PiS, by ZOZ-y prowadzone w formie spółki mogły przeznaczać wypracowany zysk wyłącznie na działalność statutową.

Komisja nie zgodziła się też, by Bank Gospodarstwa Krajowego nie pobierał od ZOZ-ów opłaty za czynności związane z udzielaniem pożyczki lub poręczeń oraz dokonaniem zmian w planie naprawczym.

Komisja opowiedziała się również przeciwko wydłużeniu okresu funkcjonowania publicznych ZOZ-ów do 2020 r. Komisja odrzuciła też kilka poprawek PiS, które powielały zapisy z istniejących ustaw bądź z konstytucji, np. poprawkę mówiącą o zapewnieniu równego dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej dzieciom, kobietom ciężarnym, osobom niepełnosprawnym i w podeszłym wieku.

Przepadły także poprawki opozycji dotyczące Rzecznika Praw Pacjenta. Senatorowie nie zgodzili się, by powoływał go Sejm za zgodą Senatu, czego chciał PiS. Według ustawy, którą uchwalił Sejm, rzecznik ma być powoływany przez premiera "spośród osób wyłonionych w drodze otwartego i konkurencyjnego naboru".

Głosowanie w Senacie nad pakietem sześciu ustaw zdrowotnych ma odbyć się na obecnym posiedzeniu Senatu, jeszcze w czwartek. Ustawy zakładają m.in. obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki kapitałowe, przekazanie całości ich kapitału samorządom oraz utworzenie urzędu Rzecznika Praw Pacjenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH