Senacka komisja zdrowia opowiedziała się we wtorek (22 września) za zmianą tzw. algorytmu, na podstawie którego Narodowy Fundusz Zdrowia dzieli pieniądze dla poszczególnych województw. Zmianę zakłada uchwalona już przez Sejm nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Do ustawy zgłoszono jedną poprawkę doprecyzowującą. Senat ma zająć się nowelą podczas rozpoczynającego się w środę (23 września) posiedzenia.

Obowiązujący obecnie algorytm uzależnia wysokość środków trafiających do oddziałów wojewódzkich NFZ od dochodów gospodarstw domowych, które znajdują się na ich terenie. Sytuacja taka powoduje, że do biedniejszych regionów trafia mniej pieniędzy na leczenie. Według nowych przepisów, od stycznia 2010 r. środki docierające do regionalnych oddziałów NFZ mają być dostosowane do ilości i kosztów wykonywanych świadczeń medycznych.

Jak napisano w uzasadnieniu noweli, ma ona na celu usunięcie dysproporcji w wysokości środków finansowych, którymi dysponują poszczególne oddziały wojewódzkie Funduszu na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej dla ubezpieczonych i polega przede wszystkim na usunięciu wskaźnika (algorytmu) wynikającego ze zróżnicowania kosztu jednostkowego świadczenia opieki zdrowotnej.

Autorzy nowelizacji podkreślają, że intencją wprowadzenia algorytmu było dodatkowe zróżnicowanie środków finansowych w poszczególnych województwach ze względu na zróżnicowanie kosztów wytworzenia świadczeń.

Ich zdaniem, biorąc pod uwagę ujednolicenie cen stosowanych przez NFZ za poszczególne usługi zdrowotne, w szczególności w zakresie leczenia szpitalnego, dalsze istnienie wskaźnika nie znajduje uzasadnienia, gdyż prowadzi do dysproporcji w możliwościach finansowych poszczególnych oddziałów wojewódzkich Funduszu.

Znowelizowane przepisy wprowadzają także uelastycznienie dotyczące możliwości pozyskiwania przez prezesa NFZ dodatkowych środków finansowych, przede wszystkim na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zwiększają także jego kompetencje, jeśli chodzi o podział środków z rezerwy migracyjnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH