Zerwanie rozmów przez NFZ na temat refundacji kosztów hemodializ oznacza zwiększające się z każdym dniem zagrożenie zdrowia 10 tys. pacjentów poddawanych regularnym dializom. Bez porozumienia z właścicielami 120 stacji dializ zrzeszonych w Sekcji Nefrologicznej Izby Gospodarczej

– Dializoterapia jest ciągle niedofinansowywana. Inne działy medycyny są dużo bardziej dofinansowane – mówił podczas konferencji prasowej wiceprezes Mazur.

Jak podaje Izba, NFZ zaproponował wczoraj (27 stycznia) wycenę za zabieg w wysokości 415 zł w okresie pierwszych dwóch miesięcy. Ta propozycja została zaakceptowana, jednak po akceptacji, Fundusz wycofał się z tej propozycji i zakończył rozmowy. Zdaniem specjalistów z SNIGMP, koszt jednej hemodializy w tym roku powinien wynieść 445,20 zł, co i tak jest najniższą stawką w Europie. Zaproponowana przez NFZ stawka to obecnie 400 zł.

– Obecna sytuacja oznacza zagrożenie płynności finansowej dla 120 stacji dializ, które obsługują dwie trzecie pacjentów. Wolne środki wkrótce się skończą a to będzie oznaczało koniecznośc zamknięcia placówek. O tym jakie są koszty dializoterapii informowaliśmy NFZ już we wrześniu ubiegłego roku, nie przyniosło to jednak żadnego odzewu – alarmował Stanisław Mazur.

SNIGMP podniósł również kwestię stworzenia programu profilaktycznego chorób nerek.

– Ci chorzy to ofiary systemu opieki zdrowotnej. W Polsce co 2 godziny jakiś pacjent trafia na dializę, co kilka minut ktoś w Polsce umiera na chorobę nerek, ponieważ nie została ona rozpoznana. W naszym kraju 4 mln osób ma chore nerki. Co drugi pacjent, który trafia na dializę nie wie, że choruje. Od lat prosimy o stworzenie programu profilaktyki – mówił podczas konferencji nefrolog prof. Ryszard Gellert.

- Chorzy na nerki muszą być dializowani trzy razy w tygodniu. W Europie najniższe stawki za dializę są w Polsce i Rumunii – mówiła Przewodnicząca Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Osób Dializowanych Iwona Mazur .

Prof. Gellert przypomniał, że 7 lat temu za hemodializę płacono 420 zł.

NFZ zaproponował SNIGMP weryfikację wymagań dla stacji dializ i obniżenie ich w zakresie diagnostyki, co - jak twierdzi Fundusz - pozwoliłoby na zmniejszenie kosztów obsługi pacjentów. Zaproponowano także wyższą wycenę dializ wykonywanych u dzieci i w trybie ostrym, ujednolicenie metodologii rachunku kosztów dializoterapii oraz podpisanie kontraktów na pół roku do czasu wspólnego wypracowania standardów udzielania i wyceny dializ.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH