W środę (23 lipca) odbywało się kolejne posiedzenie sejmowej komisji zdrowia. Portal rynekzdrowia.pl relacjonował obrady na bieżąco.

Przypomnijmy, że właśnie na ten dzień posłowie koalicji zapowiadali w ubiegłym tygodniu powrót do prac nad najbardziej "gorącymi" zapisami projektu ustawy o ZOZ-ach, dotyczącymi m.in. przekształcania publicznych placówek w spółki prawa handlowego. Jednak środowe obrady zdominowała dyskusja nad projektem ustawy o szczególnych uprawnieniach pracowników zakładów opieki zdrowotnej.

Poniżej relacja z prac komisji zdrowia (środa, 23 lipca):

godz. 10.55 – poseł Damian Raczkowski (PO), kończy prezentację sprawozdania z prac podkomisji nadzwyczajnej o poselskim projekcie ustawy o szczególnych uprawnieniach pracowników zakładów opieki zdrowotnej.
Posłowie podkomisji opowiedzieli się m.in. za wykreśleniem zapisu o obligatoryjności 40-procentowego wzrostu wynagrodzeń w przypadku zwiększenia kontraktowania. Chodzi o to, aby nie nakładać „płacowego kagańca” spółkom prawa handlowego, które mają powstać w miejsce SP ZOZ-ów.
Podkomisja proponuje też uchylenie przepisu o karaniu dyrektorów ZOZ-ów, którzy odmówiliby podniesienia płac.
W trakcie prac podkomisji pojawił się też postulat wydłużenia czasu pracy personelu medycznego.

godz. 11.00 – zaczyna się dyskusja nad sprawozdaniem podkomisji.

godz. 11.20 - emocje wzbudzają m.in. zapisy projektu ustawy o szczególnych uprawnieniach pracowników ZOZ-ów.

– Smutne jest to, że parlament zamierza pozbawić szczególnych uprawnień pracowników, a nie towarzyszy temu żadana gwarancja wzrostu wynagrodzeń, kiedy większość szpitali może w przyszłości funkcjonować w formie spółek – mówił Konstanty Radziwił, przewodniczący Naczelnej Rady Lekarskiej. – Odebranie praw nabytych np. radiologom czy radioterapeutom, pracujących w warunkach szkodliwych i uciążliwych, jest zagrożeniem dla samych pracowników oraz pacjentów. Trzeba zarazem pamiętać, że napływ specjalistów w tych dziedzinach jest niewielki - dodał Radziwiłł.

Adam Fronczak, wiceminister zdrowia: – Przepisy o skróconym czasie pracy radiologów wprowadzono kilkadziesiąt lat temu. Miały zachęcić radiologów do pracy. Obecnie nowoczesna aparatura emituje znikome ilości szkodliwego promieniowania i nie stanowi takiego zagrożenia dla zdrowia personelu jak dawniej.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH