Sejmowa komisja finansów pozytywnie o planie NFZ

Sejmowa komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała w piątek (23 lipca) plan finansowy NFZ na 2011 r.

Zakłada on, że na świadczenia medyczne w przyszłym roku NFZ przeznaczy ponad 56,6 mld zł.

W czwartek (22 lipca) plan NFZ negatywnie zaopiniowała sejmowa komisja zdrowia. Ostateczną decyzję podejmą ministrowie: zdrowia i finansów. Opinie komisji nie są dla nich wiążące.

Fundusz szacuje, że w 2011 r. wpływy ze składki na ubezpieczenie zdrowotne przekroczą 60 mld zł, co w porównaniu z 2010 r. oznaczałoby wzrost o 8,8 proc.

Z tej sumy na finansowanie świadczeń medycznych NFZ zamierza przeznaczyć ponad 56,6 mld zł (94,28 proc. całości wpływów) – w porównaniu z pierwotnym planem na bieżący rok wzrost o 4,7 proc. Na rezerwę celową Fundusz odprowadzi ponad 580 mln zł, koszty administracyjne pochłoną 661 mln zł.

Najwięcej pieniędzy trafi do oddziałów: mazowieckiego (ponad 8,3 mld zł), śląskiego (ponad 6,8 mld zł) i wielkopolskiego (ponad 4,9 mld zł). Najmniej środków otrzymają województwa: lubuskie (ponad 1,4 mld zł), opolskie (ponad 1,4 mld zł), podlaskie (ponad 1,7 mld zł), warmińsko-mazurskie (ponad 1,9 mld zł), świętokrzyskie (ponad 1,9 mld zł).

W ocenie przewodniczącego komisji zdrowia Bolesława Piechy (PiS) plan finansowy NFZ zawiera liczne błędy. - Środki, które w nim przedstawiono są nierealne. Zakładany wzrost składki na ubezpieczenie zdrowotne jest nieadekwatny do rzeczywistości - mówił w czwartek PAP Piecha.

Prezes NFZ Jacek Paszkiewicz przyznał 22 lipca w rozmowie z PAP, że środków na świadczenia medyczne na 2011 r., jest relatywnie mało. Według niego wątpliwości posłów budzi także podział środków wynikający z nowego algorytmu. Zyskują te województwa, które dotychczas były pokrzywdzone, takie jak podkarpackie, lubelskie, warmińsko-mazurskie, natomiast tracą te duże, faworyzowane – mazowieckie, śląskie, pomorskie.

– Plan był sporządzany w oparciu o symulacje finansowe Ministerstwa Finansów, na podstawie wskaźników makroekonomicznych. Nie jest to plan gorszy niż ten, który funkcjonuje w tej chwili. Środków nie będzie mniej niż w tym roku – mówił prezes NFZ.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH