Posłowie PO mają jakoby zagłosować za przyjęciem niektórych poprawek Lewicy. Oficjalnie wiadomo, że w tej sprawie trwają nadal konsultacje.

– Analizujemy poprawki Lewicy, m.in. zapis, że spółki prowadzące szpitale otrzymają ich majątki w użytek i dzierżawę. Nam zależy, żeby reforma została przeprowadzona, a wobec zapowiedzi weta prezydenta, będziemy potrzebować głosów do jego odrzucenia. Dlatego rozważamy poparcie poprawek, które nie zmieniają kształtu i głównych założeń naszych ustaw – powiedziała Elżbieta Łukacijewska, wiceprzewodnicząca KP PO.

Autopoprawki zgłoszone przez PO dotyczą głównie projektów ustaw: o przekształceniu ZOZ-ów i o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.

– Wprowadzamy poprawki umacniające prawa pacjenta, a także zapis zgłaszany przez środowiska pielęgniarskie, aby umieścić w ustawie o ZOZ-ach wykaz stanowisk kierowniczych dotyczących pielęgniarek- podkreśliła  Łukacijewska.

Szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak mówił podczas wtorkowej debaty w Sejmie, że „nie do przyjęcia jest rozwiązanie, które prowadzi do prywatyzacji szpitali”. Dodał, że jego klub przygotował „szereg poprawek” do projektów ustaw zdrowotnych autorstwa PO.

– Te nasze poprawki zagwarantują, że szpital - owoc pracy wielu pokoleń Polaków, wielu pokoleń lekarzy, pielęgniarek (...) pozostanie ich niezbywalną własnością – zaznaczył Olejniczak.

Lewica proponuje także zmiany dotyczące personelu medycznego. Olejniczak uważa, że:
– Trzeba wzmocnić pracownika, wzmocnić lekarzy, pielęgniarki, położne w stosunku do tych zapisów, które dzisiaj obowiązują w Polsce i do tych zapisów, które są proponowane w projekcie Platformy Obywatelskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH