Sejm za poprawkami Senatu do noweli ustawy o odpadach

Sejm opowiedział się za większością senackich poprawek do nowelizacji ustawy o odpadach. Większe będą m.in. kary za transport odpadów bez zezwolenia. Nowela wprowadza unijne unormowania dotyczące gospodarki odpadami, m.in. w zakresie ich składowania.

Na 31 poprawek zaproponowanych przez Senat posłowie podczas głosowania przyjęli 28, w części o charakterze legislacyjno-redakcyjnym oraz doprecyzowującym. Były też poprawki merytoryczne - wśród nich poprawka dotycząca wysokości kar administracyjnych za transport odpadów bez zezwolenia lub odpowiedniego wpisu do rejestru. Senat zaproponował, aby takie kary wynosiły od 2 tys. zł do 10 tys. zł. Pierwotnie było to od 1 tys. zł do 5 tys. zł.

Kolejne przyjęte poprawki usuwają z ustawy przepisy dotyczące problematyki unieszkodliwiania zakaźnych odpadów medycznych lub zakaźnych odpadów weterynaryjnych w innych procesach niż przez termiczne przekształcanie w spalarniach odpadów niebezpiecznych. Odpady takie będą musiały być unieszkodliwiane jedynie w sposób termiczny w spalarniach odpadów niebezpiecznych.

Nowe przepisy regulują m.in. obowiązki wytwórców odpadów, posiadaczy odpadów gospodarujących nimi oraz nowych podmiotów - sprzedawców i pośredników w obrocie odpadami, a także obowiązki organów administracji publicznej w zakresie gospodarki odpadami.

Unormowania zawarte w noweli wprowadzają postanowienia dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2008/98/WE oraz szereg innych przepisów unijnych z zakresu gospodarki odpadami. Nowe przepisy zastąpią obowiązującą od października 2001 roku ustawę o odpadach.

Nowelizacja precyzuje ogólne zasady gospodarki odpadami. W przypadku odpadów takich jak np. komunalne osady ściekowe, odpady medyczne czy weterynaryjne, zawiera szczegółowe wymagania, co do ich przetwarzania termicznego czy składowania.

Nowelizacja trafi teraz do podpisu prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH