Partie opozycyjne twierdzą, że w nowelizacji budżetu nie ma pieniędzy na przekształcenia szpitali.

– Tych pieniędzy prawdopodobnie w ogóle nie było, a dzisiaj z dokumentu Ministerstwa Zdrowia dotyczącego nowelizacji ustawy budżetowej wynika, że na pewno w 2009 r. ich nie będzie. Przedstawiciel Ministerstwa Finansów nie potrafił jasno określić wysokości rezerwy i tego, na co ma być ona przeznaczona – wszystko jest enigmatyczne. A w dokumencie ministerstwa zdrowia mamy czarno na białym napisane, że w tym roku tych pieniędzy nie będzie - powiedział Czesław Hoc (PiS). – Sytuacja może być katastrofalna, bo niektóre samorządy uwierzyły rządowi i poczyniły pewne kroki związane z przekształceniami szpitali, a teraz okaże się, że nie ma obiecanych pieniędzy.

Wiceminister zdrowia Cezary Rzemek zapewniał podczas ostatniego posiedzenia komisji zdrowia, że pieniądze na realizację tzw. planu B są zabezpieczone w ramach rezerwy budżetowej. Poinformował także, iż do czerwca w spółki przekształciło się 71 szpitali, a Ministerstwo Finansów zapewniło, że zagwarantuje odpowiednie fundusze na realizację programu. W podobnym tonie wypowiadali się także posłowie PO.

Takie obietnice nie przekonują jednak opozycji. Jej zdaniem, obecnie nie wiadomo, czy do samorządów trafią w tym roku jakiekolwiek środki. Jak mówił Tomasz Latos (PiS), wygląda na to, że pomimo złożonych obietnic rząd nie ma pieniędzy na przekształcenia szpitali.

– Miała miejsce jakaś animozja pomiędzy ministrem zdrowia a ministrem finansów. Pani minister chciała otrzymać pieniądze, ale ich nie dostała – oceniła Zdzisława Janowska(SdPl-Nowa Lewica).

O „nieuprawianie populizmu” apelowała wiceprzewodnicząca sejmowej komisji zdrowia Beata Małecka-Libera (PO). Według niej środki dla samorządów, które przystąpiły lub przystąpią do tzw. planu B będą przkazywane zgodnie z harmonogramem określonym w uchwale przyjętej przez rząd.

– Pieniądze będą pochodziły z rezerwy budżetowej, szczegóły programu „Ratujemy polskie szpitale” znajdują się na stronie internetowej. Ich podważanie to ignoranctwo – przekonywał Norbert Raba (PO).

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH