Sejm: porozmawiali o zagrożeniach dla szpitali powiatowych Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich; FOT. PTWP

Zdaniem Marka Wójcika ze Związku Powiatów Polskich NFZ zabraknie ok. 1 mld zł na kontaktowanie świadczeń, m.in. w szpitalach powiatowych.

W Sejmie po raz kolejny zebrał się parlamentarny zespół ds. rozwiązywania problemów mieszkańców Polski powiatowo-gminnej. Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich prezentował posłom najważniejsze trudności, z jakimi borykają się dziś miejscowości oddalone od największych miast.

W opinii Wójcika szpitale powiatowe znajdą się niebawem w bardzo trudnej sytuacji finansowej.

- Zakładając, że składka zdrowotna nie wzrośnie i szacując skutki wdrożenia podwyżek dla pielęgniarek oraz podniesienia kwoty wolnej od podatku, można przewidywać, że już w przyszłym roku zabraknie miliarda złotych Narodowemu Funduszowi Zdrowia, w 2018 roku - już 2 mld - mówi Marek Wójcik.

Ekspert nie ma wątpliwości, że szpitale kliniczne, duże szpitale wojewódzkie, instytuty znajdą się w znacznie lepszej sytuacji niż szpitale powiatowe.

- Obawiamy się, że w tej rywalizacji szpitale powiatowe są na straconej pozycji. A tak się składa, co dla wielu jest zaskoczeniem, że to w szpitalach powiatowych przybywa procedur, w szpitalach powiatowych dołożyliśmy najwięcej ze wszystkich kategorii podmiotów - ok. 5,6 mld zł od 1999 roku, mimo samorządy powiatowe że nie dostają ani złotówki na ochronę zdrowia - analizuje Wójcik.

Wystąpienie Marka Wójcika może być argumentem za likwidacją NFZ. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powiedział już zresztą, że projekt dotyczący likwidacji Narodowego Funduszu Zdrowia ma być gotowy w ciągu kilku miesięcy.

W ciągu 100 dni rządu w Ministerstwie Zdrowia powołano kilkadziesiąt zespołów, które mają zmienić polską ochronę zdrowia.

- Wszystkie propozycje są dyskutowane, bo kształtowanie polityki zdrowotnej musi opierać się na dialogu z ekspertami, środowiskiem medycznym i pacjentami - dodał minister.

Więcej: www.portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH