Sejm: obecny status PFRON będzie przedłużony do 2015 roku

W Sejmie powstał popierany przez PO i PSL projekt ustawy ws. Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, który zagwarantować ma stabilne funkcjonowanie tego Funduszu.

We wtorek (28 czerwca) na posiedzeniu komisji polityki społecznej oraz finansów publicznych odbyło się pierwsze czytanie projektów klubów PO i PSL dotyczących funkcjonowania PFRON.

Na bazie tych dwóch projektów powstał jeden, który przewiduje m.in., że obecny status PFRON zostaje przedłużony do 2015 roku. Według projektu, PFRON zachowa odrębną podmiotowość prawną, czyli będzie miał Radę Nadzorczą, stanowiącą społeczny organ nadzoru nad działaniami Funduszu. Zgodnie z założeniami reformy finansów publicznych PFRON miał podlegać "włączeniu wprost do budżetu państwa”.

- Projekt gwarantuje dalsze stabilne, bezpieczne funkcjonowanie PFRON - powiedział na czwartkowej (30 czerwca) konferencji prasowej Sławomir Piechota (PO), który kieruje sejmową komisją polityki społecznej.

Przygotowany projekt ustawy przewiduje, że do 2015 roku zostaną określone zasady dalszego funkcjonowania systemu wsparcia aktywności, w tym zwłaszcza aktywności zawodowej osób niepełnosprawnych oraz zasady i formy dofinansowania z PFRON. Do tego czasu ma wejść w życie nowe rozporządzenie Komisji Europejskiej o warunkach dopuszczalności pomocy publicznej, m.in. dla pracowników zatrudniających osoby niepełnosprawne.

- Jest nadzieja, że uda się nam płynnie przejść do nowego systemu - zgodnego z prawem Unii Europejskiej, standardowego w UE - ocenił Bronisław Dutka (PSL).

Pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Jarosław Duda ocenił, że projekt jest dobrą wiadomością dla wielomilionowej społeczności osób niepełnosprawnych w Polsce.

Podkreśli, że "negocjacje z ministrem finansów były naprawdę trudne”, a najbliższe trzy lata mają zostać poświęcone wypracowaniu - we współpracy ze środowiskiem osób niepełnosprawnych - nowego rozwiązania prawnego. Ocenił też, że już dzisiaj możemy się pochwalić bardzo dobrym systemem wsparcia osób niepełnosprawnych.

Projekt ustawy dotyczący PFRON został skierowany do drugiego czytania. Piechota poinformował, że projekt może zostać przegłosowany na następnym posiedzeniu Sejmu (13-15 lipca). Ustawa miałaby wejść w życie we wrześniu br. Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH