19 grudnia, już przed godziną 10.00 skończyło się już w Sejmie głosowanie nad wetem prezydenta wobec trzech ustaw: o zakładach opieki zdrowotnej, o szczególnych uprawnieniach niektórych pracowników ZOZ-ów oraz ustawy - Przepisy wprowadzające ustawy z zakresu ustaw zdrowotnych.

 Na konferencji prasowej zwołanej niedługo po głosowaniu nad prezydenckim wetem, premier Donald Tusk stwierdził: – Chcę we własnym imieniu i pani minister zdrowia Ewy Kopacz powiedzieć, że także w tym przypadku znajdziemy sposób, aby weto prezydenckie nie było groźne w swych skutkach dla szpitali.

Odrzucenie weta prezydenta oznaczałoby przyjęcie ustaw w dotychczasowym brzmieniu. Jego przyjęcie zaś jest równoznaczne z odrzuceniem pakietu ustaw.

W głosowaniu wzięło udział 449 posłów. Za przyjęciem weta prezydenta wobec ustawy o ZOZ-ach było 243 posłów, a przeciw – 206. W przypadku dwóch pozostałych ustaw – o pracownikach ZOZ-ów i ustawy “Przepisy wprowadzające...” przeciw przyjęciu weta prezydenta było 207 posłów, a za – 242.

Sejm, wobec nie uzyskanej większości głosów nie uchwalił ponownie ustaw. Oznacza to, że cały pakiet ustaw zdrowotnych  wraca do poprawki, albo też posłowie zajmą się projektem złożonym niedawno przez Marka Balickiego, Ludwika Dorna i Marka Borowskiego. Sceptycy co prawda twierdzą, że projekt ten ma niewielkie szanse, ale kto wie... W zaistniałej sytuacji Platforma Obywatelska musi szukać innych rozwiązań, by móc zreformować system ochrony zdrowia według własnej koncepcji.

– Poradzimy sobie - powiedziała dziennikowi Polska posłanka PO Beata Małecka-Libera, wiceprzewodnicząca komisji zdrowia. - Mamy plan B.

Zwycięstwo prezydenta lub - jak kto woli - przegrana koalicji rządowej implikować będzie w przyszłym roku bałaganem prawnym. Dzisiejsza Polska wylicza z grubsza te zagrożenia. "Szpitale będą np. musiały się przekształcić w spółki, ale nie będą miały podstawy prawnej do funkcjonowania w nowej formie własności. Każda placówka, która nie zdecyduje się na przekształcenie w spółki, zostanie zlikwidowana w ciągu dwóch lat. Szpitale nie będą też w stanie uzyskać akredytacji, czyli ustalić zakresu świadczonych usług. Nie będzie także można powołać Rady Akredytacyjnej, która - według zawetowanej ustawy - takie akredytacje ma przyznawać".

Zdaniem polityków

Przypomnijmy, że w czasie zdrowotnej debaty minister zdrowia Ewa Kopacz mówiła, że odpowiedzialność za złą sytuację służby zdrowia biorą wszyscy, którzy popierają weto prezydenta do ustaw zdrowotnych. Zapowiedziała, że co miesiąc będzie sprawozdawać o liczbie upadających szpitali i kolejkach do lekarzy, które będą efektem weta wobec ustaw.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH