Sejm: komisja zdrowia zajmie się sytuacją CZD

Sejmowa komisja zdrowia zajmuje się w czwartek (13 września) sytuacją finansową Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. W posiedzeniu bierze udział wiceminister zdrowia Sławomir Neumann i dyrektor CZD Janusz Książyk.

O pilne zwołanie posiedzenia komisji zdrowia ws. sytuacji CZD wnioskowali posłowie PiS po tym jak w ubiegłym tygodniu dyrektor tej placówki prof. Janusz Książyk, skierował m.in. do ministra zdrowia i NFZ apel o działania służące uzdrowieniu sytuacji finansowej Centrum.

Szef tej komisji Bolesław Piecha wskazywał, że komisja powinna wpłynąć na rząd, aby placówka otrzymała wsparcie finansowe nie w postaci kredytu, a dotacji, ponieważ już obecnie koszty obsługi zadłużenia Centrum to ok. 11-12 mln zł rocznie, a kredyt jeszcze pogorszyłby tę sytuację.

Zadłużenie placówki to ok. 200 mln zł, a dyrektor określił wartość potrzebnego wsparcia finansowego na ok. 120 mln zł w postaci kredytu. Zdaniem Piechy zadłużenie warszawskiego ośrodka nie jest wynikiem złego zarządzania nim, ale wynika z wadliwego systemu finansowania.

Na początku września dyrektor Instytutu Pomnika - Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie wysłał list do ministra zdrowia i prezesa NFZ, w którym apeluje o pomoc finansową dla Instytutu. Dług CZD to ok. 200 mln zł. Według dyrekcji sytuacja finansowa placówki od dawna jest dramatyczna i wielokrotnie informowano o niej m.in. resort zdrowia. Doszło do sytuacji, że pracownicy po raz pierwszy otrzymali wynagrodzenia z kilkudniowym opóźnieniem.

Według przedstawicieli Centrum, przyczyną tej sytuacji jest głównie zbyt niska wycena procedur. Ośrodek leczy przypadki szczególne, ciężkie, a to kosztuje więcej. Do odzyskania płynności finansowej niezbędny jest kredyt na spłatę zadłużenia.

Minister zdrowia w poniedziałek (10 września) na konferencji prasowej podkreślał, że CZD było, jest i będzie, ale musi być dostosowane do realnych warunków funkcjonowania. Poinformował, że dyrektor Centrum ma czas do 21 września na przedstawienie planu restrukturyzacji, który ma realnie mówić o kosztach funkcjonowania szpitala. Poprzedni plan przedstawiony na spotkaniu w sierpniu nie został przyjęty.

Arłukowicz zapewniał, że nikt nie kwestionuje jakości świadczeń medycznych wykonywanych w tej placówce, a jedynie sposób zarządzania. Zwrócił uwagę na fakt, że w szpitalu tym wynagrodzenia pracowników wzrosły w ostatnich latach o 95 proc., gdy tymczasem przychody placówki wzrosły o 30 proc. Jak podkreślił mimo, że CZD otrzymało w latach 2007-2012 dodatkowo 175 mln zł ponad kontrakt, nie zatrzymało to rosnącego zadłużenia szpitala.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH