Sejm: "janosikowe" do poprawki?

W lipcu posłowie mają zdecydować, czy procedowany projekt dotyczący płacenia i korzystania z tzw. janosikowego wejdzie w życie. Jeśli zostanie przegłosowany, Mazowsze ma szansę zatrzymać ok. 240 mln zł, czyli tyle ile wynoszą tegoroczne potrzeby szpitali w regionie.

Kształt kompromisowego projektu został ustalony 27 czerwca na posiedzeniu sejmowej podkomisji nadzwyczajnej ds. zmian w ustawie dotyczacej "janosikowego", czyli mechanizmu przekazywania środków przez zamożne samorządy tym biedniejszym.

Jak podkreślił przewodniczący podkomisji Waldy Dzikowski, żadna z gmin w Polsce nie straci na wprowadzeniu proponowanych zmian.

- Wprowadzenie do art.1 mechanizmu uruchomienia 200 mln zł rezerwy powoduje to, iż żadna gmina nie straci. Wręcz odwrotnie - algorytm tak to przewiduje, że te biedniejsze zyskają - podkreślił Dzikowski.

Według poprawki do projektu, gminy miejskie mają otrzymywać 35 zamiast obecnych 50 proc. rozdzielanej kwoty, a ubogie gminy wiejskie i miejsko-wiejskie 43 zamiast jak teraz 25 proc. Pozostałe 22 proc. trafiałoby do gmin, w których wydatki na dodatki mieszkaniowe były wyższe od 90 proc. średnich wydatków na ten cel we wszystkich gminach wiejskich i miejsko-wiejskich (teraz 25 proc.).

W poprawce przewidziane są też progi ostrożnościowe, których roczna kwota wpłaty na "janosikowe" nie może przekroczyć. W przypadku gmin byłoby to 15 proc. dochodów podatkowych, z kolei powiatów - 45 proc., a województw - 35 proc. Do tego dla gmin i powiatów przy wyliczaniu tej kwoty brany będzie pod uwagę współczynnik liczby mieszkańców, który ma urealnić faktyczną zamożność regionu.

Bożenna Pacholczak, wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Mazowieckiego, w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl przyznała, że proponowany projekt, może nie jest doskonały, ale na pewno poprawia sytuację Mazowsza jeśli chodzi o "janosikowe".

- Zmiany poszły w dobrym kierunku, bo Mazowsze np. w 2010 r, płaciło już ponad 60 proc. swoich dochodów. To sprawiło, że po zapłaceniu rekordowego "janosikowego", które wyniosło wówczas 939 mln zł, po przeliczeniu dochodów na jednego mieszkańca w każdym województwie znaleźliśmy się na 15 miejscu wśród 16 województw. Po wprowadzeniu progu w wysokości 35 proc. będziemy mieli pewność, że obojętnie, jaki algorytm zostanie przyjęty, zawsze 65 proc. dochodu z podatku PIT i CIT zostaje na zadania własne województwa - podkreśla Pacholczak.

Samorząd, który jest organem założycielskim dla 31 placówek służby zdrowia, tylko w tym roku odda na rzecz innych województw, aż 659 mln zł z tytułu "janosikowego", co stanowi 40 proc. dochodów. Z tego powodu Mazowsze musiało ograniczyć dotacje dla swoich placówek sektora ochrony zdrowia.

Jeszcze pięć lat temu do mazowieckich szpitali z budżetu województwa trafiało ponad 530 mln zł. W tym roku jest tych środków ponad sześciokrotnie mniej, bo zaledwie 80 mln zł. Tymczasem, jak wynika z danych zgłaszanych przez szpitale, potrzeby sięgają sumy 240 mln zł

Głosowanie w Sejmie zostało zaplanowane na13 lipca. Do końca miesiąca nowe przepisy mają trafić do podpisu prezydenta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH