Sejm: informacja rządu o sytuacji osób niepełnosprawnych

Jarosław Duda, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych przedstawił informację rządu o działaniach podejmowanych w latach 2007-2008 w związku z uchwałą Sejmu z 1997 roku "Karta Praw Osób Niepełnosprawnych".

– To jest proces i dochodzenie krok po kroku w pewnych obszarach począwszy od rehabilitacji społecznej, leczniczej i zawodowej, do średniego stanu europejskiego – mówił o sytuacji niepełnosprawnych w Polsce Jarosław Duda.

W dokumencie zaznaczono, że 2008 r. podjęto intensywne systemowe działania na rzecz osób niepełnosprawnych, m.in. rozpoczęto prace nad projektem nowej ustawy o wyrównywaniu szans osób niepełnosprawnych, która ma zagwarantować im równe szanse w życiu społecznym.

Ponadto, informacja zawiera dane o dostosowywaniu polskiego prawa do przepisów UE w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji osób niepełnosprawnych. W projekcie ustawy w tej sprawie określono katalog przypadków, w których dyskryminowanie jest niedopuszczalne. Należą do nich: płeć, rasa, pochodzenie etniczne, narodowość, wyznanie lub światopogląd, poglądy polityczne, niepełnosprawność, wiek lub orientacja seksualna, stan cywilny oraz rodzinny.

Wskazano też te dziedziny, w których najczęściej dochodzi do dyskryminacji, np. kiedy pracodawca nie zapewni niezbędnych dostosowań umożliwiających osobie niepełnosprawnej podjęcie lub kontynuowanie pracy.

Informacja została przyjęta, aczkolwiek nie obyło się bez dyskusji, w trakcie której posłowie podkreślali, że osoby niepełnosprawne stale stykają się z brakiem odpowiedniego dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji, brakiem pracy i aktywizacji zawodowej, barierami architektonicznymi i transportowymi.

Janina Okrągły (PO) zwracała uwagę na zwiększającą się liczbę osób niepełnosprawnych, które podejmują studia wyższe. Jak mówiła, w 2003 r. było 23 tys. niepełnosprawnych studiujących, a w 2008 r. – powyżej 25 tys.

Tadeusz Owczarski (PiS) wytykał rządowi, że nie ratyfikował konwencji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych o prawach osób niepełnosprawnych z 13 grudnia 2006 r. (wiceminister Duda tłumaczył, że trwają prace przygotowawcze do ratyfikowania konwencji), a także, że dotychczas nie przedstawił projektu nowej ustawy o wyrównywaniu praw osób niepełnosprawnych.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH