Sandomierz: pracownicy mówią "nie" przekształceniu szpitala Na 719 głosujących przeciwne przekształceniu były 704 osoby Fot. Archiwum RZ

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego Św. Ducha w Sandomierzu (Świętokrzyskie) sprzeciwili się w głosowaniu przekształceniu placówki w spółkę z udziałem prywatnego inwestora.

Za takim rozwiązaniem opowiadają się natomiast władze powiatu sandomierskiego, który prowadzi placówkę. Jak argumentował zarząd, to niezbędne dla rozwoju lecznicy, bo powiatu nie stać na finansowanie koniecznych inwestycji.

Według starosty sandomierskiego Stanisława Masternaka, wynik głosowania w lecznicy oznacza, że szpital "będzie funkcjonował, tak jak funkcjonuje" i będą realizowane wyłącznie takie inwestycje, na jakie będą środki.

W zakończonym w środę trzydniowym głosowaniu uczestniczyło 719 z 901 pracowników lecznicy. Przeciwne wprowadzeniu do spółki zewnętrznego inwestora były 704 osoby, a pomysł poparło 11 osób (cztery głosy były nieważne).

Pomysł przekształceń szpitala skrytykowała wcześniej część radnych (klub PiS oraz dwóch niezależnych), którzy pod koniec lipca postulowali referendum w powiecie na temat funkcjonowania szpitala, ale rada powiatu odrzuciła projekt uchwały w tej sprawie.

Związkowcy, zarząd powiatu i dyrekcja szpitala ustalili, że opinię na temat planowanych przekształceń wyrażą w głosowaniu pracownicy lecznicy. Przedstawiciele zarządu deklarowali wówczas, że odstąpią od przekształceń, jeśli większość pracowników będzie przeciwna pomysłowi.

W lipcu na stronie internetowej Starostwa Powiatowego w Sandomierzu opublikowano oświadczenie, w którym zarząd powiatu argumentował, dlaczego podjęto się restrukturyzacji szpitala.

Jak napisano, gmach który wzniesiono 33 lata temu, na podstawie projektu z lat 60. ub. w., wymaga inwestycji o wartości ok. 30 mln zł, koniecznych dla dalszej pracy lecznicy. Szpitala i prowadzącego go powiatu nie stać na takie przedsięwzięcia.

Wśród niezbędnych inwestycji wymieniono wybudowanie zespolonego wielofunkcyjnego pawilonu z blokiem operacyjnym, oddziałem intensywnej terapii, oddziałem intensywnej opieki kardiologicznej i szpitalnym oddziałem ratunkowym, wyposażonym w lądowisko dla śmigłowców.

Władze powiatu uważały, że "najbardziej optymalną" formą dalszego funkcjonowania szpitala byłoby powołanie spółki z udziałem inwestora zewnętrznego i powiatu. - Udział powiatu w spółce daje gwarancję realnego wpływu na wszystkie decyzje dotyczący funkcjonowania szpitala, w sposób zadowalający mieszkańców powiatu i pracowników placówki - argumentowano.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH