Sanatoria dziecięce walczą o pieniądze z NFZ

Wszystkie polskie uzdrowiska leczące dzieci podpisały "Rabczańskie Porozumienie Szans dla Dzieci". Chcą się starać nie tylko o wyższe kontrakty z NFZ, ale i lepsze warunki leczenia najmłodszych Polaków. Obecne stawki nie pokrywają rzeczywistych kosztów leczenia. Nie były one rewaloryzowane od trzech lat.

Andrzej Kowalczyk, prezes zarządu Uzdrowiska Rabka SA , który jest też wybrany oficjalnym reprezentantem "Rabczańskiego Porozumienia Szans dla Dzieci” wyjaśnił, że szefowie uzdrowisk są zdesperowani.

- Nie mamy już na czym oszczędzać, stawki muszą zostać urealnione, w przeciwnym razie oddziały te, jako nierentowne, będą zamykane w 2015 roku. Liczymy na to, że NFZ podzieli nasze argumenty. Nie są one bezpodstawne. Przesłaliśmy do NFZ arkusze kosztorysowe wszystkich placówek, są w nich zawarte nasze realne koszty - wynikają z cen rynkowych, opłat, które sami ponosimy. Po trzech latach od podwyższenia przez NFZ stawki do 90 zł za jeden dzień pobytu na leczeniu dziecka, środki te są już niewystarczające - wyjaśnił Kowalczyk.

Problem dotyczy każdego z uzdrowisk bez względu na jego status prawny, zarówno podmiotów publicznych, państwowych i samorządowych, jak i prywatnych. Koszty utrzymanie jednego dziecka są takie same niezależnie od struktury firmy i formy zarządzania.

- Wyliczyliśmy, że kontrakt powinien opiewać na minimum 105 zł za jeden osobodzień - dodał Kowalczyk.

Szefowie uzdrowisk podkreślają, że teraz ok. 30- 40 zł kosztuje przeciętnie wynajęcie prywatnie pokoju z łazienką od jednej osoby i cena ta nie jest wcale wygórowana. Tymczasem 90 złotych musi wystarczyć szpitalom uzdrowiskowym na utrzymanie dziecka na dobę. W kwocie tej są opłaty za prąd, wodę, wyżywienie, często specjalną dietę, opiekę nad dzieckiem, zabiegi, lekarstwa, kompleksową opiekę medyczną: złożoną z lekarzy, specjalistów i pielęgniarek.

"Rabczańskie Porozumienie Szans dla Dzieci” ma w sumie 10 postulatów, celów, które chce wprowadzić w życie w 2015 roku. Ich celem będzie wprowadzenie takich rozwiązań, które zagwarantują im stabilizację prawno-finansową, a także stworzenie takich zapisów przy kontaktowaniu, aby zostały zabezpieczone także interesy uzdrowisk, a nie tylko NFZ, chociażby w przypadku tzw. niedojadów dzieci, podniesienia stawki na 105 za jeden dzień pobytu dziecka oraz stworzenie zapisu gwarantującego coroczną waloryzację stawki.

Chcą też wprowadzenia programów profilaktycznych dla dzieci w zakresie wad postawy, otyłości i cukrzycy, podniesienia jakości i standardów leczenia, podnoszenia świadomości pacjentów i lekarzy o tym, ze jest możliwość skorzystania z leczenia uzdrowiskowego dzieci. Pragną też, aby zadbano o promowanie zdrowia w zakresie leczenia uzdrowiskowego dzieci za pośrednictwem mediów i włączenie się do tych działań Ministerstwa Zdrowia i NFZ.

Swe postulaty Porozumienie chce przedstawić na Kongresie Uzdrowisk Polskich w Krynicy-Zdroju, który odbędzie się od 2 do 4 października.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH