Samorządy zadecydują: przekształcać, likwidować, a może spłacać długi szpitali?

Szpitale, dla których organem założycielskim jest samorząd, przedstawiły swoje sprawozdanie finansowe za 2012 r. Teraz samorządowcy muszą zdecydować, co z tym fantem zrobić. Czy zdobyć się na ewentualne pokrycie ujemnego wyniku finansowego lecznic, by pozostać przy formule SPZOZ-u? Na to czas jest do końca września. Przepisy przewidują także inne wyjście: likwidację lub przekształcenie lecznic w spółki.

2012 był pierwszym rokiem obrotowym rozpoczętym po dniu wejścia w życie ustawy o działalności leczniczej. Jej przepisy jasno wskazują podmiotom tworzącym publiczne placówki zdrowia: kto nie pokryje ujemnego wyniku finansowego placówki w ciągu trzech miesięcy od zatwierdzenia sprawozdania, w ciągu następnych 12 miesięcy będzie zobligowany albo do zlikwidowania placówki albo do jej przekształcenia.

Ustawowe konsekwencje

W przypadku przekształcenia SPZOZ-u w spółkę należy rozróżnić dwa nurty wynikające z ustawy. Po pierwsze, przekształcenie z pomocą finansową, która oferowana jest tylko do końca 2013 roku, choć realizowana będzie także w roku 2014 (dla tych, którzy zgłoszą się po 15 października 2013). Po drugie, nastąpi przekształcenie tych SPZOZ-ów, które wygenerowały ujemny wynik finansowy i organ tworzący go nie przejął. Tu kumulacja nastąpi dopiero w 2014 roku.

Pomoc finansowa dla szpitali, pochodząca z rezerwy celowej Ministerstwa Zdrowia, przewidziana jest w wysokości do 1,7 mld zł, w tym 300 mln zł na umorzenie zobowiązań publicznoprawnych, a pozostałe 1,4 mld zł - na zobowiązania cywilnoprawne. Dotacje są oferowane najpóźniej do 31 grudnia 2013 roku.

Wydaje się, że po wsparcie to powinny ruszyć przede wszystkim samorządy wojewódzkie, których szpitale należą najbardziej zadłużonych. Sprawdziliśmy, jakie plany w tej materii mają włodarze w wybranych regionach kraju. 

Czyt. także: Raport: ustawa o działalności leczniczej wymaga gruntownej nowelizacji

Rok bez strat? Możliwe
Są województwa, które przed tym dylematem nie muszą stawać. Bez strat udało się zamknąć 2012 r. SPZOZ-om podległym m.in samorządom województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego i podlaskiego. Pozostawienie  tamtejszych lecznic bez zmiany formy organizacyjno‑prawnej nie będzie wiązało się z obciążeniem finansowym dla samorządu. 

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH