Samorządy pozbywają się udziałów w szpitalnych spółkach

W Polsce sprywatyzowano już 43 szpitale samorządowe. Przekazanie zarządzania prywatnym podmiotom to sposób na pozbycie się odpowiedzialności za wyniki finansowe placówek medycznych. Należy się spodziewać, że tą drogą wkrótce pójdą kolejne samorządy.

Jak  informuje Dziennik Gazeta Prawna na rynku jest wielu inwestorów zainteresowanych nabywaniem placówek medycznych od samorządów. Największymi graczami są Grupa Nowy Szpital i EMC.

Dla inwestora bardziej atrakcyjna jest możliwość budowy sieci niż kupno pojedynczej placówki. Stąd duże zainteresowanie, ale zdecydowanie mniej dostępnych na rynku spółek, które można byłoby kupić.

Eksperci zwracają uwagę, że o ile prywatyzacja szpitala dla samorządu oznacza zdjęcie z niego odpowiedzialności za jego wyniki finansowe to nadal bat ekonomiczny wisi także nad spółką samorządową, bo musi się ona bilansować. Dlatego, w opinii analityków, biedniejsze powiaty, których przekształcone w spółki lecznice nadal generują długi, będą zainteresowane pozbywaniem się tego obciążenia.

Jak mówił nam wcześniej Krzysztof Bąk, rzecznik Ministerstwa Zdrowia na etapie tworzenia założeń do ustawy o działalności leczniczej zakładano, że przekształconych zostanie ok. 500 samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej.

Liczba ta została ustalona na podstawie konsultacji ze środowiskami jednostek samorządu terytorialnego w okresie poprzedzającym rozpoczęcie prac legislacyjnych, a także w trakcie procedowania projektu ustawy.

Jednak - jak tłumaczył rzecznik - od 1 stycznia 1999 r. do 17 marca 2015 r. przekształcono ogółem 183 szpitale. W tym w okresie obowiązywania przepisów ustawy o działalności leczniczej 58 szpitali.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH