Samorządy pomagają zagrypionej Ukrainie na granicy... prawa Liczbę chorych na różne odmiany grypy na Ukrainie szacuje się obecnie na prawie 900 tysięcy. Wśród nich są chorzy na A/H1N1. Wielu zagrypionych, to ludzie starsi i biedni. Dlatego polska pomoc jest tak potrzeba i oczekiwana...

Wrocław jest jednym z kilkunastu polskich miast partnerskich Lwowa, które pospieszyły z przeciwgrypową pomocą. Problem jednak w tym, że przepisy, jakim podlegają pieniądze wydawane z samorządowych budżetów na ten cel, nie przewidują jasnych i czystych reguł w pomaganiu zagranicznym sąsiadom.

Przedstawiciele regionalnych izb obrachunkowych twierdzą, że w przepisach jest wyraźna luka prawna w zakresie asygnowania pieniędzy na pomoc np. miastom partnerskim w takiej sytuacji, jak ta, która obecnie jest na Ukrainie.

Nie ma co prawda zakazu wydatkowania na taki cel pieniędzy, ale również nie ma przepisów, które by jednoznacznie pozwalały samorządom na taką pomoc.

Samorządy bez wahania i błyskawicznie zareagowały na apele płynące z Ukrainy. W Przemyślu zbierane są pieniądze na konto udostępnione przez Towarzystwo do Walki z Kalectwem Oddział. W mieście udało się zgromadzić 21 tys. masek oraz ponad 700 opakowań leków odpornościowych stosowanych podczas grypy. Transport z darami pojechał do Lwowa, Drohobycza i Mościsk – partnerskich miast Przemyśla. Jak zapewnia prezydent Robert Choma, akcja będzie trwała tak długo, jak długo będzie istnieć zagrożenie epidemiologiczne w zachodnich obwodach Ukrainy.

Prezydent Lublina Adam Wasilewski, na zakup leków i sprzętu medycznego wyasygnował 100 tysięcy złotych. Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski z rezerwy budżetowej przeznaczył 150 tys. zł na zakup strzykawek, igieł i rękawic, o które poprosiły władze Lwowa i tamtejszy polski konsulat. Z kolei prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki ekspresowo przygotował uchwałę zaakceptowaną przez radnych dzięki której możliwe było za ponad 56 tysięcy złotych z budżetu miasta zakupienie sprzętu służącego do leczenia powikłań wirusowych.

Rzeszów zdecydował, że dla trzech miast na Ukrainie przeznaczą 66 tys. zł, za które zostaną zakupione środki pomocne w walce z grypą. Zakopane pomaga partnerskiemu Stryjowi. Mieszkańcy Katowic do wyznaczonych punktów znoszą między innymi żywność i koce.

– To nie pierwszy raz, gdy polskie samorządy organizują błyskawiczną pomoc dla mieszkańców Ukrainy. Tak było choćby podczas zeszłorocznej powodzi. Polacy potrafią pięknie się jednoczyć, gdy trzeba komuś pomagać – stwierdza na łamach Życia Warszawy dr Leszek Gajos, socjolog z Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH