Samorządowe programy polityki zdrowotnej - jest ich mało, będzie mniej? Marek Wójcik: Każde źródło wsparcia programów zdrowotnych jest mile widziane. Fot. Archiwum

Nowe przepisy uniemożliwiają łączenie środków samorządowych i środków ze składki zdrowotnej, którymi dysponuje Narodowy Fundusz Zdrowia - zauważają samorządowcy.

W ich opinii, znajdujący się w konsultacjach społecznych projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, uniemożliwia łączenie tych środków, dlatego, że wyłącza z możliwości realizacji samorządowych programów polityki zdrowotnej te programy, które dotyczą świadczeń gwarantowanych.

Jak zaznacza Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich, sprawa jest bardzo ważna, ponieważ są województwa, w których wszystkie samorządy realizują zaledwie 1-2 programy polityki zdrowotnej rocznie. Z całości wydatków jednostek samorządu terytorialnego zaledwie 2 promile przeznaczane są na programy polityki zdrowotnej. Stąd każde źródło wsparcia w tym zakresie jest bardzo mile widziane - wyjaśnia Wójcik.

Katarzyna Makowiecka z Departamentu Ubezpieczenia Zdrowotnego w Ministerstwie Zdrowia wyjaśnia, że resort zdrowia nie zabiera możliwości współfinansowania świadczeń opieki zdrowotnej przez samorządy i NFZ. Problemem jest jedynie to, że NFZ nie może finansować świadczeń, które ustawowo nie są gwarantowane.

- Zmieniamy jedynie zakres tych świadczeń, które mają być współfinansowane przez NFZ, ponieważ teraz w ustawie Fundusz może finansować także świadczenia niegwarantowane. Zgodnie z nowelizacją, NFZ będzie mógł finansować jedynie świadczenia gwarantowane - wyjaśnia.

Wątpliwości jednostek samorządu terytorialnego budzą także praktyki Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), której zadaniem jest m.in. wydawanie opinii w sprawie projektów programów zdrowotnych ministrów i jednostek samorządu terytorialnego.

- Nie możemy realizować naszych programów, bo Agencja nie dotrzymuje terminów opiniowania. W związku z tym wiele programów nie jest realizowanych, nie ośmielamy się uwzględnić ich w budżetach bez opinii Agencji - twierdzi Wójcik. - Stąd nasza propozycja, by w przypadku, gdy Agencja nie dotrzymuje terminu ustawowego, potraktować brak opinii jako opinię negatywną.

Jak wyjaśnia Joanna Kilkowska, zastępca dyrektora Departamentu Polityki Zdrowotnej w MZ, faktycznie problem opóźnień był, ale tylko w pierwszych latach funkcjonowania przepisów prawnych, dotyczących opiniowania samorządowych programów zdrowotnych.

Czytaj: www.portalsamorzadowy.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH