Stanowisko PiS jest niezmienne: komercjalizacja szpitali oznacza otwarcie furtki do prywatyzacji lecznic. Dlatego w partii obowiązuje uchwała zakazująca członkom ugrupowania udzielania poparcia projektom przekształceń SPZOZ-ów w spółki.

Z tego powodu Henryk Wiczkowski, radny pomorskiego powiatu bytowskiego, który głosował 26 lutego za przekształceniem Szpitala Powiatu Bytowskiego, zostanie wykluczony z szeregów PiS.

– Ani przez chwilę nie zapomniałem, że należę do PiS, ale nie zapomniałem także, że jestem mieszkańcem powiatu bytowskiego – pisze Henryk Wiczkowski w oświadczeniu przesłanym do redakcji portalu rynekzdrowia.pl. Przypomina, że posłanka Szczypińska, która zna sytuację bytowskiego szpitala, nie znalazła czasu na spotkanie, o które wielokrotnie zabiegał, aby wyjaśnić uwarunkowania planowanego przekształcenia.

Choć posłanka Prawa i Sprawiedliwości Jolanta Szczypińska podkreśla, że każdy, kto łamie partyjną uchwałę powinien liczyć się z podobnymi reperkusjami, fakty pokazują, że nawet jeśli tak jest, to nie zawsze... Nie brakuje dowodów na to, że samorządowcy z Prawa i Sprawiedliwości, choć w pełni świadomi partyjnych dyrektyw, robią po prostu to, co muszą.

Henryk Wiczkowski w oświadczeniu podkreśla również, że jego głos nie otwiera drogi do prywatyzacji, a jedynie do utworzenia spółki ze 100-procentowym udziałem samorządu. Zwraca też uwagę, że zarówno radni, jak i posłowie wybierani są po to, by służyć społeczeństwu.

Przypomina, że posłanka Szczypińska, która zna sytuację bytowskiego szpitala, nie znalazła czasu na spotkanie, o które wielokrotnie zabiegał, aby wyjaśnić uwarunkowania planowanego przekształcenia. Zdaniem radnego zakres kar dla członków partii jest szeroki, zatem wykluczenie wydaje się nie do końca uzasadnioną ostatecznością.

W Wołowie nie było wyboru

Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej powiatu wołowskiego na Dolnym Śląsku, obejmujący szpital i poradnie POZ, został przekształcony w spółkę prawa handlowego, mimo iż aktualny 3-osobowy zarząd powiatu należy do PiS. Spółka ze 100-procentowym udziałem samorządów powiatowego i gminnych, została powołana w marcu ub.r., a uruchomiony na jej bazie NZOZ rozpoczął pracę w listopadzie tego samego roku. Żaden z członków zarządu, ani żaden z radnych PiS (czterech w 17-osobowym składzie Rady Powiatu), nie spotkał się z zarzutami ani innymi konsekwencjami ze strony partii.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH