Samorządowcy przeciwko (finansowej) dyskryminacji szpitali publicznych

Marszałkowie wystąpił do ministra o umożliwienie szpitalom publicznym przeprowadzania płatnych zabiegów. Wcześniej uczynił to ZPP.

Marszałkowie twierdzą, że umożliwiając SP ZOZ przeprowadzanie płatnych zabiegów, wyrównałoby się szanse placówek publicznych i niepublicznych. NZOZ-y bowiem, które również bazują na kontraktach z NFZ, mają możliwość leczenia pacjentów za pieniądze.

Stanisław Łągiewka, dyrektor departamentu zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Opolskiego uważa, że jeśli pacjent chce zapłacić za zabieg, należy mu dać taką możliwość. Korzyści odniosłyby zarówno placówki publiczne, które zyskałyby dodatkowe środki finansowe, jak i pacjenci, ponieważ skróciłyby się kolejki.

Obecnie obowiązujące przepisy zabraniają szpitalom publicznym pobierania pieniędzy na świadczenia medyczne.

Pismo Konwentu Marszałków Województw, w którego skład wchodzą marszałkowie wszystkich województw, zostało już przesłane do ministerstwa i do NFZ.

Z inicjatywy konwentu cieszy się Związek Powiatów Polskich (ZPP), który już wczesniej wyszedł z taką inicjatywą.

– My uważamy jednak, że placówki publiczne mają prawo prowadzić działalność gospodarczą i przyjmować pacjentów spoza NFZ – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marek Wójcik, ekspert ZPP w dziedzinie zdrowia.

W opinii eksperta jednak SP ZOZ–y teraz też mogą prowadzić taką komercyjną działalność, ale się boją, bo je kiedyś postraszono. Zapytany o podstawę prawną, umożliwiającą działalność poza Funduszem, Marek Wójcik podaje ustawę o zoz–ach.

– SP ZOZ jest przecież podmiotem gospodarczym i jeśli odprowadzałby podatki od dodatkowej działalności, powinien mieć prawo ja prowadzić – twierdzi ekspert ZPP. – Więcej pieniędzy w SP ZOZ, to lepsza infrastruktura szpitalna i lepsze warunki leczenia. Ponadto, przecież podstawą zawsze będą kontrakty z NFZ, a płatne zabiegi, będą jedynie działalnością dodatkową – przekonuje Wójcik.  

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH