Samorządowcy: Śląskie Centrum Onkologii jest potrzebne regionowi Samorządowcy chcą nadal działać na rzecz całkowitego wydzielenia ośrodka ze sturuktur CO-I Fot. Archiwum.

Niezależna od Centrum Onkologii - Instytutu w Warszawie śląska placówka utworzona na gruncie gliwickiego oddziału CO-I jest potrzebna woj. śląskiemu - przekonują tamtejsi samorządowcy. Mimo zapewnień ws. niezależności finansowej, chcą nadal działać na rzecz jego całkowitego wydzielenia.

Centrum Onkologii powstało rozporządzeniem Rady Ministrów w 1951 r. Instytut ma siedzibę w Warszawie i dwa oddziały zamiejscowe - w Gliwicach i w Krakowie. W działania na rzecz usamodzielnienia gliwickiego ośrodka w ostatnich miesiącach angażowało się wiele regionalnych środowisk, w tym politycy różnych opcji, poprzednie kierownictwo placówki oraz śląskie media, które zainicjowały zbiórkę podpisów pod apelem o utworzenie Śląskiego Instytutu Onkologii. Ponad 15 tys. podpisów przekazano w lutym ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi.

Tłem kampanii na rzecz samodzielności gliwickiego oddziału była konieczność przekazywania wypracowanych tam pieniędzy na pokrycie deficytu pozostałych placówek instytutu. W ciągu ostatnich trzech lat było to ponad 82 mln zł.

Na początku maja pełniący wówczas obowiązki dyrektora gliwickiego oddziału Centrum Onkologii prof. Krzysztof Składowski informował o uzyskanych gwarancjach, że oszczędności wypracowywane w Gliwicach nie będą już przekazywane na rzecz innych oddziałów. Dyrektor ocenił też, że kontynuacja działań ws. oddzielenia Gliwic od Centrum Onkologii jest niebezpieczna, ponieważ niesie ryzyko strat w dziedzinie medyczno-naukowej.

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas zapewnił 12 maja w Sejmie, że nadwyżki generowane przez oddziały Centrum Onkologii nie będą transferowane do innych oddziałów w celu ich zasilenia. Odpowiadając na pytanie poselskie Pinkas przekazał, że resort zdrowia zażądał od dyrektora Centrum Onkologii, aby wprowadzić takie rozwiązania, by środki generowane przez oddziały tej instytucji nie były transferowane do innych oddziałów w celu ich zasilenia. Wiceminister wskazał też, że resort nie przewiduje obecnie zmiany statutu Instytutu.

Podczas ostatniej sesji Sejmiku Województwa Śląskiego radni rządzącej w regionie koalicji przyjęli uchwałę podtrzymującą stanowisko z marca br. popierające oddzielenie gliwickiego oddziału Centrum Onkologii - Instytutu od CO-I w Warszawie. Za przyjęciem uchwały było 23 spośród 36 głosujących radnych. Uchwała sejmiku w tej sprawie z 21 marca br. przeszła jednogłośnie.

Jak powiedział PAP we wtorek (17 maja) pomysłodawca poniedziałkowej uchwały Michał Czarski (SLD), choć rola sejmiku w procesie ewentualnego usamodzielnienia placówki jest ograniczona do podpisania się pod apelem, który ideowo wspiera tę inicjatywę, szybkie działanie pozwoliło sejmikowi określić się - w kontekście potwierdzenia czy wycofania - co do aktualności marcowego stanowiska.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH