GRUPA PTWP

Samorząd lekarski: "teren" wybrał prezesów, teraz czas na szefa szefów

  • Anna Kaczmarek/Rynek Zdrowia
  • 13-12-2009 18:42
Kto po mnie?

Pod koniec stycznia przyszłego roku podczas Krajowego Zjazdu Lekarzy, wybrany zostanie nowy szef lekarskiego samorządu zawodowego.

Zakończyły się już wybory delegatów na zjazd w okręgowych izbach i wiadomo, że samorządowcy, którzy informowali o chęci kandydowania na stanowisko prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, znaleźli się w gronie delegatów. Chęć kandydowania publicznie potwierdzili: Andrzej Włodarczyk, Romuald Krajewski i Maciej Hamankiewicz.

Ostatnio, na przedwyborczej „giełdzie” pojawia się też kandydatura... obecnego wiceministra zdrowia Marka Twardowskiego. W niedzielę (13 grudnia) nie udało nam się potwierdzić tej informacji. Jest ona tyleż zaskakująca co mało prawdopodobna, gdyż w przypadku wyboru na prezesa NRL, wiceminister musiałby zrezygnować z rządowej posady.

Przez ostatnie dwie kadencje prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej był dr Konstanty Radziwiłł. Dlatego nie może ponownie kandydować. Wystartował jednak w wyborach na prezesa Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Samorządowcy byli pewni, że wygra. Stało się inaczej.

Radziwiłł: Liczyłem się z taką sytuacją
Niewielką liczbą głosów, podczas Okręgowego Zjazdu Lekarzy w Warszawie (12-13 grudnia) Konstanty Radziwiłł w drugiej turze przegrał z dotychczasowym wiceprzewodniczącym ORL Mieczysławem Szatankiem, którego kandydaturę zgłosił – były już przewodniczący warszawskiego samorządu – Andrzej Włodarczyk.

– Demokracja ma swoje prawa. Liczyłem się również z taką sytuacją – tak komentuje portalowi rynekzdrowia.pl swoją przegraną doktor Radziwiłł. Pytany o to, czym będzie się zajmował po zakończeniu kadencji prezesa NRL, zapewnia, że nadal będzie działał w samorządzie lekarskim oraz poświęci swój czas na działalność jako prezydent Stałego Komitetu Lekarzy Europejskich.

– Będę również kandydował do organów Naczelnej Rady Lekarskiej – deklaruje. Co do kandydatów na nowego prezesa NRL, którzy potwierdzili chęć startu w wyborach, mówi, że każdy z nich od lat pracuje na rzecz samorządu.

– Doktorzy Hamankiewicz i Włodarczyk przez dwie kadencje byli przewodniczącymi natomiast doc. Krajewski był bardzo aktywnym działaczem samorządowym, szczególnie na polu odpowiedzialności zawodowej. Był też szefem Ośrodka Doskonalenia Zawodowego Lekarzy przy Naczelnej Izbie Lekarskiej – przypomina prezes Radziwiłł.


Czytaj więcej:    Maciej Hamankiewicz |  Marek Twardowski |  Andrzej Włodarczyk |  Romuald Krajewski |  samorząd lekarski |  izby lekarskie |  Naczelna Izba Lekarska |  Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie |  okręgowe izby lekarskie

PARTNER PORTALU
partner portalu rynekzdrowia.pl
reklama
Przetargi
Wyszukiwarka ofert przetargów UZP
Praca
Wyszukiwarka ofert pracy
Copyright by Rynek Zdrowia