Samorząd lekarski o kasach fiskalnych

Na stronie internetowej Naczelnej Izby Lekarskiej opublikowano 28 stycznia br. korespondencję prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Macieja Hamankiewicza z Ministerstwem Finansów na temat prowadzenia ewidencji obrotu przy użyciu kas rejestrujących.

Prezes NRL odniósł się do pisma wiceministra finansów Macieja Grabowskiego z dnia 11 stycznia 2013 r., dotyczącego zwolnienia lekarzy z obowiązku prowadzenia ewidencji obrotu przy użyciu kas rejestrujących.

Maciej Hamankiewicz zauważył, że MF kładzie nacisk na jeden tylko aspekt obowiązkowego rejestrowania obrotu przy użyciu kas fiskalnych - zapobieganie ukrywania dochodów.

Wyrażając pełną aprobatę dla troski o stan dochodów publicznych, samorząd zawodowy lekarzy przypomina, że o zwolnieniu z obowiązku ewidencjonowania obrotu decyduje nie jedno, lecz kilka kryteriów, w tym m.in.: wielkość i proporcja sprzedaży zwolnionej od podatku w danej grupie podatników, stosowane przez podatników zasady dokumentowania obrotu, możliwości techniczno-organizacyjne prowadzenia przez podatników ewidencji przy zastosowaniu kas.

Prezes NRL zwraca też uwagę, że lekarze jako podatnicy podatku dochodowego rozliczają się z przychodów osiągniętych w czasie całego roku podatkowego, niezależnie od tego, jak długo wykonywali działalność w danym roku. W jego ocenie, nie ma podstaw, by dla celów wprowadzenia kas fiskalnych obrót obliczać inaczej.

Przekazując powyższe uwagi prezes NRL poprosił Ministerstwo Finansów o zajęcie stanowiska.

Więcej: nil.org.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH