Samorząd lekarski będzie walczył o swoje

Naczelna Izba Lekarska przygotowuje pozew do sądu. Chodzi o niezapłacone przez skarb państwa - a dokładnie przez Ministerstwo Zdrowia - pieniądze na pokrycie kosztów czynności przejętych przez NIL od organów administracji państwowej.

Wcześniejsze tzw. wezwanie do zapłaty - wystawione przez samorząd resortowi zdrowia - okazało się nieskutecznym. Resort płacić nie zamierza.

Resort, wedle obowiązujących przepisów, powinien przekazywać co roku samorządowi lekarskiemu pieniądze na pokrycie kosztów czynności przejętych od organów administracji państwowej. Chodzi np. o wystawianie lekarzom zaświadczeń dotyczących prawa wykonywania zawodu lub prowadzenie czynności związanych z sądownictwem lekarskim.

Jak podaje NIL, skarb państwa z tytułu tych kosztów jest winien Izbie za lata 2007-2009 ponad 3 mln 400 tys. zł. W wezwaniu do zapłaty samorząd lekarski domagał się również wypłacenia odsetek od tej zaległości i dał Ministerstwu Zdrowia siedem dni na uregulowanie należności.

Resort płacić nie zamierza
Na konto NIL nie wpłynęła jednak ani złotówka z zaległych pieniędzy. Ministerstwo Zdrowia stwierdziło, że żądania NIL są bezzasadne.

„Uprzejmie informuję, że nie znajduję podstaw prawnych do zapłaty żądanej należności. Naczelna Izba Lekarska uzyskała środki finansowe w wyżej wymienionym okresie zgodnie z zawartymi umowami z Ministerstwem Zdrowia. Wobec powyższego roszczenie Państwa nie może być zaspokojone” – napisał w odpowiedzi na wezwanie do zapłaty wiceminister zdrowia Cezary Rzemek.

Jak mówi portalowi rynekzdrowia.pl Katarzyna Strzałkowska, rzecznik prasowy NIL, właściwie trudno samorządowi komentować tę sytuację: – Wystarczającym komentarzem jest to, że zdecydowaliśmy o wystąpieniu do sądu w tej sprawie.

Innym też się nie należy?
Trzeba jednak pamiętać, że wspomniana kwota, czyli ok. 3,4 mln złotych, to niezrealizowane zobowiązania tylko wobec Naczelnej Izby Lekarskiej. Dodatkowo resort nie wypłaca całości pieniędzy za czynności przejęte od państwa każdej z okręgowych izb lekarskich. Część z nich zapewne również zdecyduje się na wystąpienie na drogę sadową, by odzyskać to, co uważają, że im się należy...

Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej za ostatnie lata nie zwrócono 900 tys. zł kosztów wykonywania zadań przejętych od państwa.

– Poszliśmy w ślady Naczelnej Izby Lekarskiej i również wystąpiliśmy o zapłatę zaległych pieniędzy. Zaproponowano nam 27 proc. poniesionych nakładów. Oczywiście odrzuciliśmy tę propozycję i skierujemy sprawę do sądu – mówi nam dr Krzysztof Kordel, prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej i rzecznik praw lekarzy.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH