Samorząd lekarski będzie monitorował sytuację zatrudnionych w ochronie zdrowia

Naczelna Rada Lekarska powołała zespół do spraw monitorowania sytuacji pracowniczej w ochronie zdrowia. Zwróciła się też do prezesów izb okręgowych z prośbą o powoływanie zespołów regionalnych i współpracę z zespołami Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Powołanie zespołu było wynikiem zapoznania się przez Naczelną Radę Lekarską z uchwałą Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy z 15 kwietnia 2011 r. dotyczącą podjęcia przez związek działań, których celem będzie „wzrost wynagrodzeń i poprawa warunków pracy lekarzy w szpitalach przekształcanych w spółki handlowe”.

W uchwale tej czytamy m.in. że Zarząd Krajowy OZZL utworzy - we współpracy z Naczelną Radą Lekarską - krajowy zespół koordynacyjny, do którego zadań należeć będzie m.in. opracowanie wspólnych dla całego kraju postulatów, których spełnienie przez pracodawców (spółki) powinno - w ocenie OZZL i samorządu lekarskiego - skłonić zwalniających się lekarzy do powrotu do pracy.

Postulaty te dotyczyć będą m.in. minimalnych wynagrodzeń zasadniczych według stopnia specjalizacji, minimalnych norm zatrudnienia lekarzy na poszczególnych oddziałach szpitalnych oraz corocznego płatnego urlopu szkoleniowego.

Do zadań zespołu będzie należało też udzielanie (za pośrednictwem zespołów koordynacyjnych na szczeblu województw) pomocy finansowej lekarzom, którzy skorzystali z prawa do zwolnienia się z pracy u nowego pracodawcy za 7-dniowym wypowiedzeniem.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH