Samorząd Mazowsza: projekt planu finansowego NFZ nie do przyjęcia

Radni sejmiku województwa mazowieckiego jednogłośnie przyjęli w poniedziałek (7 lipca) stanowisko w sprawie niedoboru środków finansowych na zagwarantowanie świadczeń opieki zdrowotnej w województwie w 2015 r.

"Sejmik Województwa Mazowieckiego apeluje do władz rządowych: Prezesa Rady Ministrów, Ministra Zdrowia oraz posłów i senatorów Rzeczpospolitej Polskiej o zintensyfikowanie i przyspieszenie działań naprawczych w ochronie zdrowia oraz zapewnienie realnego wzrostu nakładów finansowych przeznaczonych na finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej w województwie mazowieckim" - czytamy w przyjętym 7 lipca stanowisku.

Jest reakcją na projekt planu finansowego Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ na 2015 r. (biorąc pod uwagę procentowy poziom wzrostu środków, mazowiecki oddział NFZ znalazł się na 10. pozycji wśród 16 oddziałów). Środki na świadczenia opieki zdrowotnej dla Mazowsza to 9,17 mld zł (o 1,45 proc. więcej niż przed rokiem i mniej nawet niż prognozowana inflacja - 2,3 proc.).

- Mamy zatem do czynienia z czysto pozornym wzrostem nakładów - komentują radni i zwracają uwagę, że kwota podana w projekcie w niewielkim stopniu wynika ze zwiększenia nakładów na dotychczasowy niedofinansowany zakres świadczeń. Pieniądze te pojawiły się przede wszystkim w związku z nowymi zadaniami (m.in.: w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej i leczeniu szpitalnym w związku z tzw. szybką ścieżką onkologiczną).

Tymczasem koszty funkcjonowania szpitali systematycznie rosną, bo wzrastają koszty ich prowadzenia (m.in. energii elektrycznej, paliw, leków, materiałów medycznych czy ubezpieczenia szpitala). Wartość środków finansowych przeznaczonych dla mazowieckiego NFZ nie odzwierciedla tej dynamiki.

Konsekwencją tej sytuacji będzie wydłużenie się kolejek do specjalistów i wzrost zadłużania placówek które co roku, lecząc pacjentów mimo zbyt niskich środków z NFZ, popadają w tarapaty finansowe. Jak zauważyli radni, szczególnie niepokojący jest niski wzrost poziomu finansowania pediatrii i psychiatrii (0,3 proc. więcej niż w bieżącym roku).

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH