Samorząd Mazowsza o planie finansowym NFZ. Za takie pieniądze nie da się utrzymać wszystkich szpitali?

Według marszałka Adama Struzika, a także dyrektorów placówek regionu zatwierdzony przez ministra zdrowia 14 sierpnia, a opublikowany 21 sierpnia plan finansowy Mazowieckiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ (MOW NFZ) na 2013 rok stwarza realne zagrożenie dla finansowania opieki zdrowotnej. Niedobór w stosunku do rzeczywistego zapotrzebowania szacowany jest na blisko 860 mln zł.

Jak tłumaczy Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, już gdy ukazał się w lipcu projekt planu finansowego NFZ, samorząd wskazywał, że nakłady na ochronę zdrowia będą mniejsze.

- Teraz sytuacja przekroczyła nasze najgorsze oczekiwania. Za te pieniądze po prostu ochrony zdrowia na Mazowszu utrzymać się nie da - stwierdza Adama Struzik. Dodaje, że nie chodzi tylko o szpitale, ale także pozostałe obszary ochrony zdrowia.

Na zarzuty o obniżanie nakładów w województwie mazowieckim odpowiada Centrala Narodowego Funduszu Zdrowia. O ile, według Adama Struzika, w porównaniu z 2012 rokiem w planie na 2013 rok województwo traci około 243 mln zł, to z kolei Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ, informuje, że Mazowsze ma w planie pierwotnym na 2013 r. blisko 300 mln zł więcej, aniżeli miało w planie pierwotnym na 2012 r.

Samorząd: dziura na 860 mln zł

Środki MOW NFZ na 2012 r., które - zdaniem Adama Struzika - i tak nie zapewniały optymalnego poziomu finansowania, wynosiły około 9 mld 31 mln zł. Lipcowy projekt planu finansowego NFZ na 2013 r. przewidywał obniżenie finansowania na Mazowszu do 8 mld 830 mln zł. Tymczasem zatwierdzony 14 sierpnia plan finansowy zakłada wydatki na mazowiecką ochrony zdrowia już tylko na poziomie około 8 mld 788 mln zł (w porównaniu do projektu z lipca 2012 r. mniej o 41 mln 688 tys. zł).

Jak zauważa Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego (UMWM), w 2013 r. tutejszy NFZ otrzyma około 243 mln zł mniej, w porównaniu z rokiem 2012. Co więcej według UMWM rzeczywiste zapotrzebowanie na świadczenia zdrowotne w 2013 r. kształtuje się na poziomie 9,648 mld zł. Oznacza to, że mazowieckiemu oddziałowi Fundusz zabraknie prawie 860 mln zł.

Jak informuje Ewa Łagońska, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWM, nowy plan NFZ sprawi, że np. finansowanie świadczeń specjalistycznych na Mazowszu spadnie o 5,5 proc., a lecznictwo szpitalne straci aż 11 proc środków w porównaniu z 2012 r.

- Będzie to sytuacja tak trudna dla mazowieckich szpitali, że na tym etapie nawet trudno sobie to wyobrazić - prognozuje Łagowska.

Mazowsze to największe województwo w kraju, które udziela największej liczby świadczeń zdrowotnych nie tylko mieszkańcom regionu, ale i pacjentom z całej Polski. Dodatkowo, jak wynika z danych ZUS, kwoty składek na ubezpieczenie zdrowotne, wpłacanych przez pacjentów z Mazowsza z roku na rok są większe. W 2009 r. - było to 8,8 mld zł, w 2010 r. - 9,2 mld zł, a w 2011 r. - 9,7 mld zł.

Tymczasem według wstępnych szacunków UMWM województwo mazowieckie jako jedyny region odnotuje spadek środków na ochronę zdrowia w 2013 r. - o 2,69 proc. w stosunku do nakładów z 2012 r. Pozostałe oddziały wojewódzkie nie tylko nie odnotują spadku, ale wręcz przeciwnie - wzrost środków średnio o 3,24 proc.

Szpitale nie podpiszą kontraktów?

Według UMWM szpitale z całego regionu przesyłają do Ministerstwa Zdrowia listy protestacyjne. Zdaniem dyrektorów placówek, spadek finansowania "lecznictwa szpitalnego" będzie katastrofalny w skutkach.

Danuta Gałczyńska-Zych, przedstawicielka Związku Pracodawców - Mazowieckie Porozumienie Szpitali Powiatowych przekonuje, że tak drastyczny spadek finansowania oznacza ograniczenie dostępu do świadczeń.

- Ponad 800-milionową dziurę w budżecie mazowieckiego NFZ można porównać np. z rezygnacją z funkcjonowania wszystkich szpitali marszałkowskich, albo z sytuacją, w której żaden mazowiecki szpital powiatowy nie podpisuje kontraktu z Funduszem - tłumaczy obrazowo Danuta Gałczyńska-Zych.

Jak wyjaśnia Jarosław Rosłon, prezes Związku Pracodawców Szpitali Samorządu Województwa Mazowieckiego i dyrektor Międzyleskiego Szpitala Specjalistycznego w Warszawie względnie stabilny stan szpitali w regionie w tym roku wynika tylko z tego, że lecznice liczą na zapłatę nadwykonań. Według Rosłona, jeżeli te należności nie zostaną szpitalom zapłacone - a jego zdaniem wstępne informacje z NFZ nie są optymistyczne - to koniec roku będzie dla placówek bardzo trudny.

- Nie wyobrażam sobie sytuacji, w której nie dość, że nie będzie środków na nadwykonania, to jeszcze obniży nam się poziom finansowania, który mamy w tym roku - mówi Jarosław Rosłon. Dodaje, że w wielu mazowieckich lecznicach płynność finansowa wisi na włosku, są zatory płatnicze i jeśli nic się nie zmieni firmy, sprzedające materiały i środki techniczne przestaną zaopatrywać placówki medyczne. Według niego może też dojść do sytuacji, w której mazowieckie szpitale odmówią podpisywania kontraktów z NFZ.

Zdaniem Adama Struzika trudno zmuszać menedżerów placówek, żeby godzili się na podpisywanie umów, które z góry skazują jednostki na bankructwo. Z kolei Jarosław Rosłon zauważa, że w przypadku odmowy podpisywania kontraktów sytuacja na linii placówki medyczne-NFZ będzie patowa. Podkreśla, że zabranie 11 proc. środków szpitalom oznacza pozbawienie bezpieczeństa zdrowotnego mieszkańców Mazowsza.

Apelujemy do wszystkich świętych

W zaistniałej sytuacji jednym głosem mówią reprezentanci zarówno szpitali publicznych i prywatnych. Andrzej Mądrala, wiceprezes Pracodawców RP, który wypowiada się w imieniu prywatnych placówek, podkreśla, że jest zaniepokojony spadkiem poziomu finansowania ochrony zdrowia na Mazowszu.

- Możemy liczyć tyko na środki, które posiadamy, a większość naszych szpitali udziela świadczeń całodobowo, więc mamy problemy podobne jak publiczne placówki. Szpitale prywatne będą stały pod ścianą. Nie mogą liczyć na samorząd, a tyko niewielka ich liczba nie zabiega o środki z NFZ - tłumaczy Andrzej Mądrala.

- Apeluję do premiera rządu, do ministra zdrowia, do prezes NFZ, wysyłam pisma do wszystkich mazowieckich posłów i senatorów, do rzecznika praw obywatelskich, do wszystkich świętych - mówi Adam Struziki i tłumaczy, że nie prosi o zwiększenie środków z NFZ, ale o zachowanie status quo na poziomie z ubiegłego roku, które i tak nie wystarcza na pokrycie bieżących kosztów świadczeń medycznych na Mazowszu.

Danuta Gałczyńska-Zych także zwraca się z apelem do ministra zdrowia i prezes NFZ, żeby jeszcze raz pochylili się nad problemem finansowania ochrony zdrowia na Mazowszu.

- Apeluję o to, żeby rezerwy finansowe NFZ zostały uruchomione na dofinansowanie świadczeń w mazowieckim - stwierdza przedstawicielka Związku Pracodawców - Mazowieckie Porozumienie Szpitali Powiatowych.

NFZ: marszałek się myli

Na zarzuty o obniżanie nakładów na województwo mazowieckie odpowiada centrala Narodowego Funduszu Zdrowia. O ile według Adama Struzika w porównaniu z 2012 rokiem w planie na 2013 rok województwo traci około 243 mln zł, to zdaniem Andrzeja Troszyńskiego, rzecznika NFZ, Mazowsze ma w planie pierwotnym na 2013 r. blisko 300 mln zł więcej, aniżeli miało w planie pierwotnym na 2012 r.

- Plan Mazowsza na 2012 r., do którego odnosi się marszałek, to jest plan, w którym województwo dostało dodatkowo, poza algorytmem, ze środków funduszu zapasowego kwotę ponad 500 mln zł - tłumaczy nam Andrzej Troszyński.

Oznacza to, że Adam Struzik porównuje pierwotny plan na 2013 r. z ostatecznymi wydatkami NFZ na opiekę zdrowotną na Mazowszu. Dlatego, o ile w porównaniu do planu finansowego NFZ z początku 2012 r. województwo mazowieckie w 2013 r. zyskuje blisko 300 mln zł, to już w porównaniu z rzeczywistymi wydatkami na świadczenia zdrowotne w 2012 r. Mazowsze traci - zgodnie z informacją przekazaną przez UMWM - 243 mln zł.

Andrzej Troszyński informuje też, że pieniądze na 2013 r. zostały przez NFZ podzielone między oddziały zgodnie z obowiązującym algorytmem, który uwzględnia liczbę, wiek, płeć, ryzyka zdrowotne i koszty świadczeń wysokospecjalistycznych. Dodaje, że do rozliczeń świadczeń wykonanych u pacjentów spoza regionu przewidziano w planie finansowym NFZ na 2013 r. środki finansowe w wysokości 3,5 mld zł.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH