Samorząd Chorzowa powtórnie zajmie się sprawą połączenia dwóch szpitali Fuzja od kilku tygodni budzi kontrowersje Fot. Archiwum

Samorząd Chorzowa powtórnie zajmie się sprawą połączenia dwóch miejskich szpitali, po tym, jak wojewoda śląski unieważnił podjętą przez radnych uchwałę w tej sprawie. Fuzja od kilku tygodni budzi kontrowersje. Personel jednego ze szpitali jest za, a drugiego - przeciw.

Chodzi o Zespół Szpitali Miejskich (ZSM) oraz Chorzowskie Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego (ChCPiO).

W związku z planowaną reformą systemu służby zdrowia i wprowadzeniem tzw. sieci szpitali, samorząd Chorzowa podjął decyzję o ich połączniu. Władze miasta przekonują, że tylko takie rozwiązanie zapewni pacjentom dostęp do świadczeń lekarskich na dotychczasowym poziomie.

Podjętą w lutym uchwałę unieważnił wojewoda śląski. Powodem było m.in. niedotrzymanie terminu konsultacji społecznych. Samorząd tłumaczył pośpiech krótkim czasem na wdrożenie procedur.

"Rozstrzygnięcie nadzorcze, które dostarczono do urzędu 2 marca, to wynik kontroli pod względem formalno-prawnym. W piśmie wskazano wytyczne, które muszą zostać uwzględnione w poprawionej wersji uchwały. Uwagi dotyczą konsultacji społecznych: terminu oraz związków zawodowych, które zostały poproszone o opinię" - podał w piątkowym komunikacie chorzowski magistrat.

- Oczywiście dostosujemy się do wszystkich wytycznych, już rozpoczęliśmy kolejne konsultacje zgodnie z zapisami ustawy o związkach zawodowych - zaznaczył prezydent miasta Andrzej Kotala.

Związki otrzymały do zaopiniowania nowy projekt uchwały. Na opinię mają czas do połowy marca. Następnie projekt uchwały o połączeniu szpitali ponownie trafi na sesję. Głosowanie radnych w tej sprawie odbędzie się na przełomie marca i kwietnia.

Jak przypomniał chorzowski samorząd, administracyjne połączenie szpitali, to odpowiedź miasta na rządową reformę służby zdrowia. "Projekt ustawy o tzw. sieci szpitali zakłada pełną refundację świadczeń jedynie w dużych, wielospecjalistycznych placówkach. Brak połączenia kosztowałby miasto prawie 14 mln zł, a dorośli pacjenci straciliby dostęp m.in. do leczenia hematologicznego, okulistycznego czy geriatrycznego na terenie miasta" - podano w informacji.

Sprawa od kilku tygodni budzi kontrowersje i emocje nie tylko w Chorzowie. W poniedziałek planowana fuzja szpitali trafiła na forum regionalne i była omawiana podczas obrad prezydium Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, które zaapelowało do stron sporu o dialog i znalezienie kompromisu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH