Salmed 2012: prywatne szpitale założą towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych

Zapisy ustawy o prawach pacjenta, w tym dodatkowe ubezpieczenia placówek od skutków zdarzeń medycznych, zdominowały dyskusję podczas walnego zgromadzenia członków Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych. To jedno z licznych spotkań towarzyszących Targom Salmed 2012 (Poznań, 14-16 marca br.).

Jednym z efektów wspomnianej ustawy są dodatkowe - poza składką OC - często bardzo kosztowne polisy, mające zapewnić pacjentom wypłatę odszkodowania za negatywne dla ich zdrowia lub życia skutki leczenia.

Poprawka nie rozwiąże problemu
Szefowie prywatnych placówek zgodnie przyznają, że nowe regulacje w tej materii mają tak wiele mankamentów, iż najlepszym rozwiązaniem byłoby... anulowanie całej ustawy o prawach pacjenta.

- Zdajemy sobie oczywiście sprawę, że takie rozwiązanie, ze względów politycznych, nie jest możliwe - przyznał Andrzej Sokołowski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych (OSSP).

Dodał: - Zleciliśmy jednak kancelariom prawnym opracowanie analizy, mającej pomóc nam w rozmowach z resortem zdrowia nad wprowadzeniem poważnych zmian w przepisach.

Jak zauważył Robert Mołdach, dyrektor zarządzający Pracodawców Medycyny Prywatnej, zapowiadane przez ministerstwo zniesienie obligatoryjności tego dodatkowego ubezpieczenia w zasadzie niczego nie zmieni.

- Potrzebne jest zawężenie - obecnie zdecydowanie zbyt obszernej - definicji zdarzenia medycznego. Ponadto uszczegółowienia wymagają zasady funkcjonowania komisji wojewódzkich, orzekających o tych zdarzeniach - mówił dyrektor Mołdach.

I tak źle, i tak niedobrze
Menedżerowie szpitali obawiają się, że nawet jeśli ubezpieczenie od skutków zdarzeń w placówkach medycznych nie będzie obowiązkowe, brak takiej dodatkowej polisy może mieć fatalne skutki dla świadczeniodawców.

- Nie można wykluczyć, że fakt niezawarcia umowy takiego ubezpieczenia w pewnych przypadkach będzie interpretowany jako naruszenie praw pacjenta, a zgodnie z ustawą o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, ten, kto działa wbrew prawu, nie może otrzymać kontraktu z NFZ - podkreślał Robert Mołdach.

Z kolei Andrzej Sokołowski wskazał na swoiste błędne koło związane z nowym ubezpieczeniem: - Szpital, który w dobrej wierze podpisze taką polisę, może być taktowany jako "niebezpieczny", czyli należący do grupy podwyższonego ryzyka ubezpieczeniowego - stwierdził prezes OSSP.

Zarząd Stowarzyszenia nie zdecydował się jednak na rekomendowanie swoim członkom żadnego konkretnego postępowania związanego z dodatkowymi polisami.

- Każdy musi sam podjąć decyzję w tym zakresie. Jeśli np. szpital rygorystycznie przestrzega wszelkich procedur i ma bardzo niską "szkodowość", to za ewentualne prawne skutki nieszczęśliwych zdarzeń może płacić z własnego budżetu - powiedział Andrzej Sokołowski.

Ubezpieczajmy się wzajemnie
Jest jeszcze trzeci sposób uniknięcia bardzo poważnych obciążeń finansowych, wynikających z dodatkowego ubezpieczenia. OSSP sugeruje tworzenie grup zakupowych przez placówki o niskim ryzyku zaistnienia szkody.

- Może to pozwolić na negocjowanie z firmą ubezpieczeniową możliwie najbardziej korzystnej ceny polisy - dodał prezes Sokołowski i zaznaczył, że od kilku miesięcy trwają prace nad utworzeniem przez szpitale zrzeszone przez OSSP Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.

Podkreślał, że procedura powołania TUW jest jednak złożona - zarówno pod względem prawnym, jak i finansowym (potrzebny jest jest m.in. duży kapitał założycielski). Powstał już statut takiego Towarzystwa. Niebawem będzie konsultowany, m.in. przez lecznice skupione w OSSP.

- Komercyjne firmy ubezpieczeniowe, działające w formie spółki akcyjnej, nastawione są przede wszystkim na osiąganie zysku. Natomiast głównym celem TUW jest znaczne zmniejszenie składek oraz ochrona ubezpieczeniowa podmiotów tworzących Towarzystwo - mówili podczas spotkania przedstawiciele kancelarii prawnej współpracującej z Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Szpitali Prywatnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH