Sąd: pogotowie w Łomży niesłusznie ukarane przez NFZ

Sąd Apelacyjny w Białymstoku zmienił częściowo wyrok Sądu Okręgowego i zasądził dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Łomży blisko 145 tys. zł.

Zdaniem sądu drugiej instancji NFZ niewłaściwie zastosował karę umowną i potrącił od Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ 133 384,14 zł za błędy w raportach statystycznych.

Pogotowie informowało bowiem, zgodnie z przepisami, NFZ o tych błędach. Z kolei NFZ wypłacał środki dla pogotowia ryczałtowo. Dlatego pozwany nie poniósł szkody. Inaczej byłoby, gdyby NFZ o niczym nie wiedział, wówczas błędy w raportach miałyby znaczenie.

Na zasądzoną przez Sąd Apelacyjny dla pogotowia w Łomży kwotę 144 597,53 zł składała się wyżej wspomniane 133 384,14 zł oraz odsetki.

Jak przypomina serwis bialystokonline.pl, sprawa sięga 2012 r., gdy łomżyńskie pogotowie, zgodnie z przepisami, przesłało do NFZ fakturę za wykonane usługi.

NFZ podczas kontroli dokumentacji wykrył, że brakuje w niej kilkunastu świadczeń. Dotyczyły one głównie wyjazdów karetek od pacjentów z udarem mózgu i zawałem serca.

Fundusz doszukał się także nieprawidłowości związanych z dokumentacją. Chodziło o to, że karty zleceń wyjazdów karetek pogotowia były prowadzone według starego wzoru. NFZ nałożył wtedy na stację pogotowia karę ponad 200 tys. zł.

Stacja domagała się znacznie więcej, bo 225 tys. zł potrąconych z tytułu kar umownych wraz z odsetkami. Jednak sąd odwoławczy uznał, że potrącenie za niewłaściwe wykorzystanie karetki pogotowia było prawidłowe. Wyrok nie jest prawomocny.

Więcej: www.bialystokonline.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH