Są unijne środki na podnoszenie jakości zarządzania w opiece zdrowotnej Ponieważ jakość kosztuje, szpitale liczą, że akredytacje i certyfikaty zostaną przez płatnika odpowiednio docenione

Do 2014 roku 220 placówek medycznych nieodpłatnie może wziąć udział w programie "Podniesienie jakości zarządzania w ochronie zdrowia", realizowanym w ramach projektu "Wsparcie procesu akredytacji zakładów opieki zdrowotnej

- Głównym celem programu jest podniesienie jakości zarządzania w ochronie zdrowia oraz doprowadzenie do zwiększenia liczby szpitali akredytowanych - mówi portalowi rynekzdrowia.pl Aleksandra Banaszewska z Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia.

Projekt, finansowany jest w 85 proc. ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego oraz w 15 proc. z budżetu państwa.

Program zakłada objęcie wsparciem m.in. szpitali, posiadających kontrakty z NFZ. Oznacza to zmniejszenie kosztów związanych z przeprowadzeniem wizyt akredytacyjnych. SPZOZ są całkowicie zwolnione z kosztów wizyty, natomiast NZOZ mogą uzyskać finansowanie w takim zakresie procentowym, w jakim posiadają kontrakt z płatnikiem publicznym.

Zajrzą do dokumentacji i… do kosza
– Akredytacje, w przeciwieństwie do innych, zewnętrznych systemów jakości, takich jak certyfikacja według norm ISO 9000, od podstaw są związane ze specyfiką placówek medycznych – mówi Roman Lewandowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce. – Są więc cenne, ale trudniej zdobyć akredytację niż ISO, czego dowodem jest większa liczba szpitali z ISO niż akredytowanych przez Centrum Monitorowania Jakości, których jest obecnie 83.

Kryteria są ostre (222 standardy pogrupowane w 15 obszarach tematycznych). – Wizytatorzy, którzy odwiedzają szpital, gdy ten uzna, że jest gotowy do wizyty akredytacyjnej, sprawdzają wszystko – wspomina Roman Lewandowski. – Kontrolują, m.in., procedury redukowania zakażeń i system szkoleń w tym zakresie, sprawdzają respektowanie praw pacjenta, zagęszczenie łóżek na salach oraz racjonalne stosowanie leków. Dokumentacja medyczna, lekarska i pielęgniarska jest postrzegana jako nieocenione źródło informacji o stanie zdrowia pacjenta.

Zainteresowanie wizytatorów budzą również odpady wytwarzane przez szpital – ich segregacja, składowanie i utylizacja. Już jako legenda krążą opowieści o zaglądaniu do koszy przez wizytatorów dla sprawdzenia, czy nie ma tam opatrunków.

Punktowane są również planowe przeglądy i konserwacje aparatury, aktualizacje atestów i świadectw sprawności oraz szkolenia personelu pod kątem znajomości podstawowych parametrów technicznych używanego w szpitalu sprzętu.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH