Są propozycje Ministerstwa Zdrowia dla pielęgniarek. Rogala-Pawelczyk: proszę na piśmie Fot. archiwum RZ

Określanie w kontraktach minimalnej obsady pielęgniarek i ich kwalifikacji oraz stopniowy wzrost ich wynagrodzeń to propozycje resortu zdrowia przedstawione w czwartek (30 kwietnia) środowisku. Zdaniem OZZPiP propozycje MZ są mało konkretne i zbyt rozciągnięte w czasie.

Spotkanie kierownictwa MZ z samorządem pielęgniarek i położnych oraz Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych odbyło się w czwartek (30 kwietnia) w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.

- Zaproponowaliśmy to, aby pielęgniarka i położna znalazły się w rozporządzeniu koszykowym - co jest jednym z kluczowych postulatów środowiska - żeby spełnić pewne wymogi dotyczące liczby pielęgniarek na poszczególnych oddziałach, które byłyby gwarantowane możliwością uzyskania kontraktu np. przez szpital - powiedział dziennikarzom minister zdrowia Bartosz Arłukowicz po zakończeniu spotkania.

Minister: wynagrodzenia inaczej
Jak dodał, resort chce stworzyć specjalne mechanizmy finansowania pracy pielęgniarek i tym samym częściowo uniezależnić ich wynagrodzenia od "czystych pensji etatowych". Zaznaczył, że nowe kontrakty podpisywane przez szpitale z NFZ mogą obowiązywać dopiero od lipca przyszłego roku. Stosowne rozporządzenia MZ miałyby powstać przed końcem br.

Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski, któremu podlega departament pielęgniarek i położnych w MZ, wyjaśnił, że resort zaproponował zmiany systemowe, które mają w perspektywie czasowej doprowadzić do wzrostu wynagrodzeń tego środowiska.

- Zmiany, które proponujemy, dotyczą zmian w stawkach kapitacyjnych w podstawowej opiece zdrowotnej, zmian wysokości kwot osobodnia i kwot dla pielęgniarek szkolnych. Zmiany dotyczą również wprowadzenia nowych produktów, zarówno w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, jak i w lecznictwie zamkniętym - powiedział.

Jak zaznaczył, zmiany te zakładają, że to bezpośrednio pielęgniarki otrzymają więcej środków, a nie będą one użyte na pokrycie innych kosztów działalności leczniczej.

Jak dodał, według wyliczeń resortu docelowo na kontraktowanie świadczeń pielęgniarskich mogłaby zostać przeznaczona kwota ok. 1,5 mld zł rocznie - począwszy od roku 2017. Stopniowe dochodzenie do tego pułapu miałoby rozpocząć się we wrześniu tego roku.

Będzie strajk ostrzegawczy
Do propozycji resortu sceptycznie odnosi się OZZPiP. - Nie jesteśmy zadowolone z propozycji resortu. Są bardzo odległe w czasie, a my domagamy się działań tu i teraz. W tej chwili w Polsce jest 2 proc. młodych pielęgniarek; te, które pracują, mają średnio 48 lat. Nie mamy czasu, żeby zakładać jakieś odległe i niesprecyzowane perspektywy czasowe - powiedziała przewodnicząca związku Lucyna Dargiewicz.

Zaznaczyła, że MZ nie przedstawiło swoich propozycji na piśmie, w formie konkretnych dokumentów, a jedynie w formie multimedialnej prezentacji.

- To, co nam zaproponowano, to żenada. To materiał, który mógł przyjść drogą elektroniczną - oceniła.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH