
Określanie w kontraktach minimalnej obsady pielęgniarek i ich kwalifikacji oraz stopniowy wzrost ich wynagrodzeń to propozycje resortu zdrowia przedstawione w czwartek (30 kwietnia) środowisku. Zdaniem OZZPiP propozycje MZ są mało konkretne i zbyt rozciągnięte w czasie.
Spotkanie kierownictwa MZ z samorządem pielęgniarek i położnych oraz Ogólnopolskim Związkiem Zawodowym Pielęgniarek i Położnych odbyło się w czwartek (30 kwietnia) w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie.
- Zaproponowaliśmy to, aby pielęgniarka i położna znalazły się w rozporządzeniu koszykowym - co jest jednym z kluczowych postulatów środowiska - żeby spełnić pewne wymogi dotyczące liczby pielęgniarek na poszczególnych oddziałach, które byłyby gwarantowane możliwością uzyskania kontraktu np. przez szpital - powiedział dziennikarzom minister zdrowia Bartosz Arłukowicz po zakończeniu spotkania.
Minister: wynagrodzenia inaczej
Jak dodał, resort chce stworzyć specjalne mechanizmy finansowania pracy pielęgniarek i tym samym częściowo uniezależnić ich wynagrodzenia od "czystych pensji etatowych". Zaznaczył, że nowe kontrakty podpisywane przez szpitale z NFZ mogą obowiązywać dopiero od lipca przyszłego roku. Stosowne rozporządzenia MZ miałyby powstać przed końcem br.
Wiceminister zdrowia Cezary Cieślukowski, któremu podlega departament pielęgniarek i położnych w MZ, wyjaśnił, że resort zaproponował zmiany systemowe, które mają w perspektywie czasowej doprowadzić do wzrostu wynagrodzeń tego środowiska.
- Zmiany, które proponujemy, dotyczą zmian w stawkach kapitacyjnych w podstawowej opiece zdrowotnej, zmian wysokości kwot osobodnia i kwot dla pielęgniarek szkolnych. Zmiany dotyczą również wprowadzenia nowych produktów, zarówno w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej, jak i w lecznictwie zamkniętym - powiedział.
Jak zaznaczył, zmiany te zakładają, że to bezpośrednio pielęgniarki otrzymają więcej środków, a nie będą one użyte na pokrycie innych kosztów działalności leczniczej.
Jak dodał, według wyliczeń resortu docelowo na kontraktowanie świadczeń pielęgniarskich mogłaby zostać przeznaczona kwota ok. 1,5 mld zł rocznie - począwszy od roku 2017. Stopniowe dochodzenie do tego pułapu miałoby rozpocząć się we wrześniu tego roku.
Będzie strajk ostrzegawczy
Do propozycji resortu sceptycznie odnosi się OZZPiP. - Nie jesteśmy zadowolone z propozycji resortu. Są bardzo odległe w czasie, a my domagamy się działań tu i teraz. W tej chwili w Polsce jest 2 proc. młodych pielęgniarek; te, które pracują, mają średnio 48 lat. Nie mamy czasu, żeby zakładać jakieś odległe i niesprecyzowane perspektywy czasowe - powiedziała przewodnicząca związku Lucyna Dargiewicz.
Zaznaczyła, że MZ nie przedstawiło swoich propozycji na piśmie, w formie konkretnych dokumentów, a jedynie w formie multimedialnej prezentacji.
- To, co nam zaproponowano, to żenada. To materiał, który mógł przyjść drogą elektroniczną - oceniła.
- « POPRZEDNIA
- 1
- 2
- NASTĘPNA »
- 18:19 Rafalska: naszą polityką nie możemy dzielić osób niepełnosprawnych
- 18:02 Kardiolodzy: skuteczne leczenie wymaga nakładów i dostępu do nowych terapii
- 17:21 Protestujący w Sejmie: będziemy walczyć o godne życie naszych dzieci
- 17:03 Rafalska: powstaje robocza wersja koncepcji "daniny solidarnościowej"
- 16:25 Pomorskie liderem pod względem liczby wystawionych e-recept
- 16:01 Mazurek: mam nadzieję, że protest się zakończy, gdy protestujący zobaczą projekt
- 15:24 Radziwiłł o proteście ws. niepełnosprawnych: rząd PiS zawsze wywiązywał się z obietnic
- 15:18 Prof. Wojakowski: wady zastawkowe są wyzwaniami dla lekarzy i inżynierów
- 1 Lekarze emeryci obawiają się, że będą musieli odejść z zawodu. Wszystko przez e-zdrowie
- 2 Kluczbork: oddział wewnętrzny zagrożony - odchodzą wszyscy lekarze
- 3 Czy nowa lista refundacyjna spełni oczekiwania pacjentów onkologicznych?
- 4 Wdrażanie nowych terapii do praktyki: koza jest, ale brakuje na sznurek
- 5 W sądzie trzeba udowodnić, że szpital nie popełnił błędu
- 6 "Stop Chazanowi": w środę i czwartek protesty przed UJK i urzędem wojewódzkim w Kielcach
- 7 X Europejski Kongres Gospodarczy: terminy sesji dotyczących sektora medycznego
- 8 Badania: zażywanie leków przeciwbólowych podczas ciąży obniża płodność potomstwa
Newsletter
Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku
Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze
Follow @rynekzdrowiaRSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych