SUM złożył ofertę przejęcia dwóch łączonych szpitali w Chorzowie Zdaniem części zainteresowanych najkorzystniejsze byłoby przejęcie chorzowskich szpitali przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Fuzja dwóch chorzowskich szpitali, którą proponuje samorząd, jest niekorzystna; są inne możliwości, m.in. przejęcie jednostek przez Śląski Uniwersytet Medyczny - przekonywali we wtorek (14 marca) w Chorzowie lekarze ze szpitala pediatrycznego.

Spór ws. połączenia Zespołu Szpitali Miejskich (ZSM) i Chorzowskiego Centrum Pediatrii i Onkologii im. dr. Edwarda Hankego (ChCPiO) toczy się od stycznia i wywołuje wiele kontrowersji oraz emocji.

Z propozycją fuzji wyszedł chorzowski samorząd, argumentując, że to odpowiedź na zapowiadaną reformę systemu służby zdrowia i jedyna możliwość utrzymania po jej wprowadzeniu świadczeń medycznych na dotychczasowym poziomie. Za połączeniem opowiadają się pracownicy ZSM, przeciw - personel szpitala dziecięcego.

We wtorek na konferencji przedstawiciele ChCPiO przekonywali po raz kolejny, że połączenie szpitali nie będzie korzystne. Broniąc odrębności chorzowskiej pediatrii, wskazywali m.in. na renomę i dorobek placówki. Przedstawili też alternatywne rozwiązania, które w ich ocenie zapewnią pacjentom pełną opiekę zdrowotną, placówce finansowanie, a także pozwolą zachować miejsca pracy wszystkim pracownikom.

Zdaniem przedstawicieli Społecznego Komitetu Ratowania Chorzowskiej Pediatrii, najkorzystniejsze w tym wypadku byłoby przejęcie chorzowskich szpitali przez Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach.

- W takiej sytuacji oba te szpitale stałyby się szpitalami akademickimi i w rezultacie uzyskałyby finansowanie większe niż do tej pory. Ta sytuacja doprowadziłaby do tego, że zarówno mieszkańcy Chorzowa, ale również całego regionu mieliby zapewniony dostęp do usług medycznych na poziomie nie gorszym niż do tej pory, prawdopodobnie lepszym - mówił zastępca kierownika pracowni diagnostyki obrazowej i izotopowej Marek Boba, członek komitetu.

O tym, że rektor SUM zaproponował przyłączenie ChCPiO do kierowanej przez siebie uczelni, poinformowała rzeczniczka uczelni Agata Kalafarska-Winkler. Zaznaczyła, że oferta nie ogranicza się jedynie do przejęcia ChCPiO, ale "ma szerszy wymiar i dotyczy podmiotów leczniczych nadzorowanych przez miasto Chorzów".

Według członków komitetu, przejęcie szpitali przez SUM nie jest jedyną możliwością.

- Rozwiązaniem, które technicznie jest najprostsze i najszybsze do przeprowadzenia, wydaje się być przekazanie przez ChCPiO oddziału neonatologii, wraz z kontraktem, Zespołowi Szpitali Miejskich. W takiej sytuacji ZSM kwalifikowałby się według projektu ustawy o sieci szpitali na drugi poziom (pediatryczny). Ten poziom zapewnia finansowanie wszystkich oddziałów, które znajdują się w tamtym szpitalu - powiedział Boba.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH