SUM nie wycofa się z projektu stworzenia Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej

Oddział chirurgii onkologicznej Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach stracił siedmiomilionowy kontrakt, który miał obowiązywać przez 3 lata.

- W dalszym ciągu trwa procedura odwoławcza dotycząca zerwania umowy przez śląski NFZ - powiedziała nam Anna Ginał, rzecznik Szpitala.

Dodała, że pacjenci nadal są przyjmowani. - Ich odsyłanie byłoby nieludzkie, są to ludzie chorzy onkologiczne. Mamy nadzieję, że Fundusz zrozumie, że tak naprawdę nie krzywdzi szpitala, lecz pacjentów - zauważyła.

Przyczyny decyzji NFZ oficjalnie nie są znane. W przypadku Szpitala Klinicznego nr 5 w Katowicach powołano się na ogólne warunki realizacji umowy, które przewidują, że zarówno świadczeniodawca, jak i Fundusz mogą odstąpić od jej realizacji z wypowiedzeniem trzymiesięcznym bez podania powodów. Tym samym kontrakt wygasł 31 października (formalnie nie wiadomo, dlaczego), a pieniądze dostały inne ośrodki onkologiczne w woj. śląskim.

Tajemnicą poliszynela jest natomiast to, że ujawniono nieprawidłowości związane z zawarciem umowy. W październiku nowy szef śląskiego NFZ Grzegorz Nowak złożył w sprawie kontraktu zawiadomienie do prokuratury, w którym informował m.in. o działaniu na szkodę NFZ i podawaniu nieprawdziwych danych w dokumentach ofertowych.

Ale oprócz wątków prawnych, które od trzech miesięcy bada Centralne Biuro Antykorupcyjne i prokuratura, z tą sprawą wiąże się przyszłość Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej - oddział chirurgii onkologicznej w Szpitalu Klinicznym nr 5 ma być pierwszym etapem tworzenia ośrodka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, w którym chorzy na raka otrzymają kompleksową opiekę chirurgów, onkologów i radioterapeutów.

Anna Ginał uważa, że zerwanie kontraktu w niczym nie zagraża projektowi wybudowania Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej. Podkreśla, że Centrum i oddział chirurgii onkologicznej to dwie odrębne jednostki, mimo że mają działać dla wspólnego celu.

Jednakże w stanowisku Śląskiego Uniwersytetu Medycznego z sierpnia br., podpisanym przez ówczesną rektor tej uczelni prof. Ewę Małecką-Tenderę, przeczytać można m.in. że ”w przypadku Uczelni taka decyzja Funduszu (zerwanie kontraktu - red.) niweczy dotychczasowe działania podejmowane przez SUM dla utworzenia Centrum Onkologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.”

Czytaj: Katowice: po zerwaniu kontraktu uczelnia prosi NFZ o wyjaśnienia 

Agata Kalafarska, rzecznik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, powiedziała nam, że władze uczelni podtrzymują swoje stanowisko, co nie oznacza, że wycofują się z projektu.

- Obecne problemy szpitala klinicznego nie oznaczają jednak, że uczelnia wycofuje się z projektu. Kwestia utworzenie dydaktyki onkologicznej nie opiera się na tym jednym kontrakcie - podkreśliła.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH