SLD chce informacji o zadłużonych instytutach

SLD chce, by rząd przedstawił informację na temat sytuacji w instytutach podległych Ministerstwu Zdrowia. Wniosek, który Sojusz ma zamiar złożyć w Sejmie jeszcze w czwartek (13 września), ma związek z kontrolą NIK przeprowadzoną w sześciu instytutach, w tym w Centrum Zdrowia Dziecka.

Rzecznik SLD Dariusz Joński na czwartkowej (13 września) konferencji prasowej zwrócił uwagę, że Najwyższa Izba Kontroli w swym raporcie zarzuciła ministrowi zdrowia: brak skutecznych działań w celu reorganizacji instytutów badawczych, brak monitoringu procesów naprawczych, brak kompleksowych kontroli placówek, a także brak koordynacji działań w resorcie zdrowia.

- Zaniechań, które są ze strony Ministerstwa Zdrowia w ostatnich latach, jest bardzo wiele i nie dziwi, że te instytuty się zadłużyły na taką kwotę, skoro Ministerstwo Zdrowia nie interesuje się w ogóle tym, co się dzieje w tych instytutach i nie proponowało nawet ani kontroli, ani reorganizacji, ani planów naprawczych - ocenił Joński. Dlatego - jak zapowiedział - SLD jeszcze w czwartek (13 września) złoży w Sejmie wniosek o informację rządu na temat sytuacji w instytutach podległych MZ.

- NIK skontrolowała tylko sześć instytutów, a mamy ich szesnaście w całej Polsce. Chcemy dowiedzieć się, co się dzieje w pozostałych dziesięciu. Chcemy pełnej informacji na temat kompleksowej oceny funkcjonowania zadłużonych instytutów oraz przedstawienia przez ministra zdrowia planu naprawczego - zaznaczył rzecznik Sojuszu.

NIK skontrolowała: Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie; Instytut "Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka" w Warszawie; Instytut Matki i Dziecka; Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie; Instytut Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher; Instytut "Centrum Zdrowia Matki Polki" w Łodzi. Kontrola objęła okres od 1 stycznia 2008 r. do 15 grudnia 2011 r.

Według ustaleń Izby w krytycznej sytuacji - najgorszej ze wszystkich szesnastu instytutów nadzorowanych przez Ministra Zdrowia - jest Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. W placówce tej natychmiastowego uregulowania wymagają zobowiązania na 175 mln zł. Równie trudna - jak wskazano w raporcie - jest sytuacja Centrum Zdrowia Dziecka oraz Instytutu Reumatologii.

W ostatnich latach - jak wykazała kontrola - tylko jeden ośrodek, Instytut Matki i Dziecka, znacząco zredukował swoje zadłużenie, spłacając najpilniejsze zobowiązania.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH