Rzetelna weryfikacja "pilnych" skierowań skróci kolejki do specjalistów Kolejki do specjalistów - zmora naszego systemu ochrony zdrowia; FOT. PTWP

Czy wszystkie skierowania do specjalisty z adnotacją "pilne" rzeczywiście dotyczą pacjentów, którzy nie powinni długo czekać na wizytę? Praktyka dowodzi, że ten tryb bywa nadużywany. Być może rozwiązaniem byłoby wdrożenie i stosowanie medycznych kryteriów "pilności".

Rozporządzenie ministra zdrowia z 26 września 2005 r. w sprawie kryteriów medycznych, którymi powinni kierować się świadczeniodawcy, umieszczając pacjentów na listach oczekujących, przewiduje cztery kategorie przypadków: nagłe, pilne, stabilne oraz pacjentów w trakcie diagnostyki i leczenia.

Pierwszeństwo przyjęcia do specjalisty mają pacjenci w trakcie diagnostyki i leczenia. Tymczasem wielu pacjentów może być z powodzeniem leczonych przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Wrocławski „pilotaż” w poradni endokrynologicznej
Problem w tym, że pacjenci często trzymają się kurczowo specjalisty. Oczywiście nie jest to jedyny powód długich kolejek w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS). Równie ważną przyczynę stanowi zbyt mała liczba lekarzy specjalistów w wielu dziedzinach.

- Najdłuższe kolejki obserwujemy w poradniach zajmujących się chorobami przewlekłymi. Istnieje jednak pewna możliwość skrócenia tych kolejek, praktycznie bez angażowania dodatkowych środków finansowych - uważa Maciej Sokołowski, dyrektor Wojewódzkiego Zespołu Specjalistycznej Opieki Zdrowotnej Centrum Medyczne "Dobrzyńska" we Wrocławiu.

Od września 2015 r. w tej placówce - na razie tylko w poradni endokrynologicznej - udaje się ograniczać kolejki poprzez wdrożenie i egzekwowanie kryteriów medycznych przyjęcia w trybie pilnym.

- Zdecydowaliśmy się na to m.in. dlatego, że pacjenci nie zawsze przekazywali nam wyniki badań uzasadniających postawienie rozpoznania będącego podstawą skierowania, a część skierowań pilnych nie posiadała jasnego uzasadnienia medycznego - tłumaczy dyrektor Sokołowski.

Pacjenci wypełniają wniosek dołączając wyniki badań, a lekarz - na podstawie przyjętych w placówce kryteriów medycznych - podejmuje decyzję o ewentualnej zmianie kategorii.

W pierwszym etapie tego swoistego pilotażu, po weryfikacji skierowań „pilnych” okazało się, że naprawdę szybkiej interwencji specjalisty wymagało 53 proc. pacjentów z takimi skierowaniami. Pozostałe 47% to przypadki stabilne, którymi z powodzeniem może zająć się lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Decydują udokumentowane kryteria medyczne
We wrocławskiej placówce (w poradni endokrynologicznej) przyjęto:
• Kryteria medyczne uzasadniające przyjęcie pacjenta w trybie pilnym

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH