Rzeszów: samorząd lekarski o monopolistycznych praktykach NFZ

Okręgowa Rada Lekarska w Rzeszowie wytyka NFZ stosowanie praktyk ograniczających konkurencję poprzez narzucanie niekorzystnych umów na usługi medyczne, szczególnie w zakresie stomatologii.

Zdaniem lekarzy z Podkarpacia, działanie to narusza zbiorowe interesy zarówno świadczeniodawców, jak i pacjentów. Dlatego postulują, by Naczelna Rada Lekarska wystąpiła do prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z wnioskiem o wszczęcie postępowania antymonopolowego wobec NFZ.

„NFZ kontraktując świadczenia oferuje tak niskie ceny, że świadczeniodawcy nie są w stanie zabezpieczyć świadczenia usług pacjentom” – piszą podkarpaccy lekarze w swoim apelu i dowodzą, że płatnik dysponuje środkami finansowymi dla wszystkich ubezpieczonych, ale nie traktuje świadczeniodawców jak drugiej strony umowy, lecz jak podległe sobie jednostki, których byt uzależniony jest od decyzji dyrektora oddziału Funduszu.

W związku z tym treść umów, w tym i ceny, są narzucone bez możliwości negocjacji, zagwarantowanej w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Dalej czytamy, że taka bezprawna praktyka Funduszu powinna być zakończona: prezes UOKIK winien dokonać oceny zgodności z prawem działania oddziału Funduszu przy zawieraniu umów ze świadczeniodawcami na usługi medyczne, a w razie uznania tych praktyk za naruszające prawo wszcząć postępowanie antymonopolowe. 

– Nie stosujemy praktyk monopolistycznych w negocjacjach, również ze stomatologami. Zresztą sama istota prowadzenia negocjacji z wieloma podmiotami wyklucza takie traktowanie – mówi portalowi rynekzdrowia.pl Marek Jakubowicz, rzecznik prasowy Podkarpackiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

I zaznacza, że NFZ w negocjacjach musi brać pod uwagę przede wszystkim stronę świadczeniobiorcy, aby w ramach określonych środków finansowych zapewnić najwięcej świadczeń stomatologicznych.

– Plan finansowy dla stomatologii na 2011 rok jest wyższy o 14 880 tys. zł od tegorocznego. Do tej pory blisko połowa świadczeniodawców podpisała z nami kontrakty – powiedział Jakubowicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH