Rzeszów: sąd nakazał NFZ zapłacić za nadwykonania

Sąd Okręgowy w Rzeszowie nakazał, by NFZ zapłacił rzeszowskiemu Wojewódzkiemu Szpitalowi Specjalistycznemu 12 mln zł zaległych należności za nadwykonania z 2009 r. W sądach, w całym kraju o pieniądze za nadwykonania walczy 155 lecznic.

Sąd przyznał rzeszowskiemu szpitalowi całość kwoty, o którą ten się ubiegał. Większość została, bowiem wygenerowana na oddziale onkologii, gdzie leczenie ratuje życia, a to nie podlega żadnym limitom.

Za tydzień odbędzie się rozprawa w procesie jaki wytoczył podlaskiemu oddziałowi płatnika Szpital Ogólny im. Witolda Ginęła w Grajewie. Kwota, którą chce odzyskać placówka to 1,5 mln zł.

Problem nadwykonań dotyka niemalże wszystkie lecznic w kraju. W sumie tylko Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ za nadwykonania z roku 2010 i 2009 winien jest szpitalom blisko 140 mln zł. Proces w regionie wytoczyły Funduszowi jednak tylko 3 placówki, w sumie domagając się ok. 2,5 mln zł.

Natomiast w województwie lubelskim łączna wartość  świadczeń wykonanych ponad limit za 2009 i 2010r. wynosi 340 mln zł, na Podkarpaciu –110 mln zł.

NFZ przyznaje, że nie jest w stanie pokryć wszystkich roszczeń i dlatego proponuje szpitalom spłatę jedynie części – ok. 30 proc. podstawowej kwoty. W pierwszej kolejności zaś będzie zwracał placówkom za porady, przeszczepy i świadczenia ratujące życie.

W 2009 roku zakończono 151 postępowań sądowych o zapłatę za nadwykonania szpitalne. W ich wyniku Fundusz zapłacił szpitalom  ok. 64 mln zł.

Jak informuje portal rynekzdrowia.pl Andrzej Troszyński, rzecznik NFZ, w 2010 r. przeciwko Funduszowi toczyło się w sumie ok. 200 postępowań o zapłatę nadwykonań, które powstały w poprzednich latach. W efekcie końcowym 41 placówek nie otrzymało żadnych pieniędzy, a na rzecz pozostałych lecznic zasądzono ok. 108 mln. zł.

– Obecnie w toku jest ok. 155 spraw, kwota roszczeń to ok. 340 mln zł. Najwięcej procesów wytoczyły mazowieckie lecznice. Procesy sądowe w tym regionie wytoczyło Funduszowi 38 placówek, domagając się blisko 65 mln zł – przyznaje rzecznik.

  Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH