Rzeszów: personel oddziału zatrudnił się w innym szpitalu

Do wojewody podkarpackiego wpłynął wniosek od dyrekcji Szpitala MSW w Rzeszowie o zawieszenie na trzy miesiące części oddziału neurologii. Powodem jest złożenie wypowiedzeń przez ponad 30 pracowników tego oddziału, czyli cały zespół medyczny.

Termin większości wypowiedzeń, złożonych w połowie maja, jest dwutygodniowy - upływa 31 maja. Oznacza to, że od 1 czerwca na oddziale neurologii zabraknie personelu medycznego. 

Aby wygasić lub zawiesić oddział, dyrekcja musi mieć zgodę wojewody. Jak poinformowała we wtorek (29 maja) rzeczniczka wojewody podkarpackiego Małgorzata Oczoś, wojewoda ma na podjęcie decyzji 30 dni od momentu wpłynięcia wniosku. Wcześniej zasięgnie opinii w tej sprawie dyrektora oddziału NFZ w Rzeszowie. We wniosku zwrócono się o zgodę na zawieszenie na trzy miesiące - od 3 czerwca do 31 sierpnia - pododdziału udarowego i poradni padaczki. 

Rzecznik prasowy służby zdrowia MSW Jarosław Buczek poinformował, że opiekę medyczną na pozostałej części oddziału neurologii zapewni m.in. ordynator i jego zastępca, bowiem ich okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące, a nie jak pozostałych pracowników  - dwa tygodnie. 

Tymczasem ordynator neurologii w Szpitalu MSW Mirosław Dziki poinformował, że ze względów zdrowotnych nie będzie mógł pełnić obowiązków na oddziale i od 1 czerwca nie będzie go w pracy. 

Wypowiedzenia z pracy na oddziale neurologii złożyło 12 lekarzy, w tym ordynator, 21 pielęgniarek oraz rehabilitanci, logopeda i psycholog. 

Jak poinformował Dziki, powodem złożenia wypowiedzeń całego zespołu jest "brak sensownego porozumienia" między personelem a dyrekcją. Dodał, że chodzi głównie o sposób traktowania pracowników szpitala, w tym oddziału neurologii, przez dyrektora.

W połowie czerwca zaczną oni pracować w niepublicznym Szpitalu Specjalistycznym im. św. Rodziny w Rudnej Małej koło Rzeszowa. Dziki zapewnił, że pacjenci na tej zmianie nie ucierpią i że w dalszym ciągu będą mieć zapewnioną opiekę medyczną; zmieni się jedynie lokalizacja. 

Szpital im. św. Rodziny zwrócił się wcześniej do wojewody podkarpackiego o rozszerzenie działalności o oddziały: neurologii, udarowy, rehabilitacji neurologicznej poudarowej oraz poradnie neurologiczną i przeciwpadaczkową, i uzyskał zgodę. Rzeczniczka wojewody powiedziała, że oddziały te zostały już wpisane do rejestru i zaczną funkcjonować od 1 czerwca. 

W związku z wypowiedzeniem umów o pracę przez cały personel medyczny oddziału neurologii dyrekcja szpitala prowadzi rozmowy z lekarzami z innych placówek, ale dotychczas żaden nie podpisał jeszcze umowy. Rzecznik prasowy służby zdrowia MSW zapewnił, że dyrekcja szpitala "robi wszystko", aby zapewnić ciągłość funkcjonowania oddziału i ma wsparcie resortu w tej sprawie. 

Jak dowiedziała się PAP ze źródeł zbliżonych do szpitala, w marcu lekarze z neurologii zażądali podwyżek, ale dyrekcja nie zgodziła się na ich żądania. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH