Wojewoda podkarpacki nie zgodził się na zawieszenie oddziału neurologicznego w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Rzeszowie. Dyrektor może się odwołać od tej decyzji do ministra zdrowia. Wojewoda zgodził się natomiast na zawieszenie oddziału rehabilitacji.

Wojewoda Mirosław Karapyta myśli inaczej niż radni sejmiku wojewódzkiego, którzy pod koniec sierpnia zgodzili się, żeby od 1 października do 31 grudnia br. neurologia zaprzestała działalności. Radni i zarząd województwa przychylili się do argumentów dyrektora szpitala, który uważa, że szpital powinien rozwijać onkologię i perinatologię, a nie da się tego zrobić bez likwidacji dwóch oddziałów: neurologii i rehabilitacji.

- Rozwijanie perinatologii jest bardzo ważne, ale uzależnianie tego od likwidacji oddziału neurologii jest nieporozumieniem. Uważam, że należy zwiększać liczbę łóżek neurologicznych, a nie zmniejszać. A tak się stanie, jeśli oddział neurologiczny w szpitalu przy ul. Szopena zawiesi swoją działalność - mówi Karapyta.

Wojewoda sprawdzał, ile łóżek neurologicznych powinno być w podkarpackich szpitalach. - W tej chwili mamy 460, a według wskazań w 2012 roku powinno ich być co najmniej 590. W Rzeszowie powinny być trzy pododdziały udarowe, a jak zniknie oddział na ul. Szopena, pozostanie tylko jeden. Jeśli zlikwidujemy ten oddział, to ośmiu lekarzy straci możliwość dokończenia specjalizacji - argumentuje wojewoda.

Za utrzymaniem oddziału w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym jest także dyrektor NFZ Barbara Kuźniar-Jabłczyńska.

- W Rzeszowie są potrzebne trzy duże oddziały neurologiczne, bo zabezpieczają potrzeby 610 tys. osób. Jeśli zostanie ograniczony dostęp do leczenia, pacjenci będą szukać takich możliwości poza Podkarpaciem - wyjaśnia Kuźniar-Jabłczyńska.

Ani wojewoda, ani NFZ nie widzą takich przeszkód w zawieszeniu działalności oddziału rehabilitacyjnego. Pacjentów, którzy do tej pory leczyli się przy ul. Szopena, przejmie szpital MSWiA.

- Moja decyzja jest ostateczna, dyrektor szpitala może się od niej odwołać do Ministerstwa Zdrowia. Jeśli minister nie uchyli tej decyzji, to nie będzie można zawiesić oddziału - mówi Karapyta.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH