W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im Fryderyka Chopina w Rzeszowie zostanie zlikwidowany oddział neurologii i rehabilitacji. Stanie się tak, jeśli na propozycję dyrekcji szpitala przystanie wojewoda. Stosowną uchwałę w tej sprawie radni sejmiku wojewódzkiego już podjęli.

Pacjenci neurologiczni i rehabilitacji mają być przejęci przez szpitale MSWiA w Rzeszowie, natomiast szpital przy ul. Szopena ma rozwijać onkologię i opiekę nad matką i dzieckiem. Na likwidację oddziałów zgodziła się rada społeczna szpitala, a decyzję o wygaszaniu oddziałów podjęli radni sejmiku samorządowego wczoraj, nie czekając na opinię NFZ i Krystyny Rusin-Ziemakowicz - wojewódzkiego konsultanta ds. neurologii.

Krystyna Rusin-Ziemakowicz uważa, że zamknięcie tych oddziałów może ograniczyć dostępność do leczenia neurologicznego. Zgodnie bowiem z narodowym programem leczenia chorób neurologicznych statystycznie na jeden oddział powinno przypadać ok. 200 tys. mieszkańców. Działające jeszcze trzy oddziały neurologiczne w Reszowie będą miały pod opieką łącznie 610 tys. pacjentów. Tak więc do tej pory średnia liczba pacjentów przypadająca na oddział była zgodna z obowiązującymi normami. Po likwidacji neurologii w szpitalu wojewódzkim, na pozostałe dwa szpitale przypadnie po 300 tys. pacjentów i będzie mniej łóżek, co może spowodować ograniczenie dostępności do leczenia.

W opinii Podkarpackiego Oddziału NFZ, w Rzeszowie powinno być co najmniej 140 łóżek neurologicznych. Teraz jest ok. 120, a ich liczba zmniejszy się po likwidacji oddziału w szpitalu na Chopina. Teraz wszystko w rękach wojewody. Jeśli zgodzi się na propozycję dyrekcji szpitala, rozpocznie się stopniowe wygaszanie działalności neurologii i przenoszenie pacjentów.

Jak powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl Aleksandra Gorzelak-Nieduży, rzecznik prasowy marszałka województwa podkarpackiego uchwała sejmiku wiąże się z porządkowaniem sytuacji w szpitalach wojewódzkich, podległych marszałkowi i próbą postawienia na specjalizację.

- Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Fr. Chopina nie ma warunków do rozwijania neurologii, podczas gdy takie warunki ma szpital MSWiA, w którym jest 40 proc. obłożenie łóżek ora Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 1, gdzie obłożenie na neurologii jest na poziomie 71 proc.
Szpital na Chopina ma natomiast warunki do rozwoju neonatologii, ginekologii, położnictwa i onkologii - wyjaśnia Aleksandra Gorzelak - Nieduży.

Rzeczniczka dodała, że z podobnych powodów jak w Rzeszowie bedą restrukturyzowane również inne szpitale wojewódzkie, m.in. w Przemyślu i w Krośnie. Koncepcję przemian przygotowała spółka konsultingowa "Szpitale polskie”.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH