Wśród szpitali publicznych pierwsze miejsce zajęło Centrum Onkologii im. prof. F. Łukaszczyka w Bydgoszczy, wśród niepublicznych zwyciężyło Pleszewskie Centrum Medyczne, które w tym roku przekształciło się w spółkę. Natomiast miano najlepszego szpitala monospecjalistycznego otrzymało Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich.

W rankingu uczestniczyło 256 szpitali prowadzących procedury zabiegowe. Punkty były przyznawane za zarządzanie (wymogi sanitarne, infrastruktura, kondycja finansowa), jakość opieki (otrzymane certyfikaty i akredytacje) i jakość opieki nad pacjentem (warunki na salach, kwalifikacje personelu).

Dyrektorzy wyróżnionych placówek podkreślali wielką rolę kadry w procesie rozwoju swoich szpitali. Zwracali też uwagę na to, że pracownicy powinni być dobrze opłacani.

- Dziś ja odbieram nagrodę. Wczoraj nagrody odebrali moi pracownicy, średnio 60 proc. pensji. Z czego? Właśnie z wypracowanego przez szpital zysku – mówił Zbigniew Pawłowicz, dyrektor Centrum Onkologii w Bydgoszczy.

Pytany o receptę na sukces odpowiedział:

- Trzy czynniki składają się na sukces: musi być dobry lider, bo peleton jedzie właśnie za liderem. Trzeba mieć dobrą załogę, której zapewni się dobre wyngrodzenie, rozwój zawodowy i która identyfikuje się z firmą i wreszcie trzeba być otwartym na pacjenta.

Dyrektor Pawłowicz uważa, że szpital powinien zabiegać o pacjenta.

- Podejmowaliśmy działania, żeby przyciągnąć pacjentów spoza województwa, na terenie którego działamy. Pacjentowi, tak jak klientowi chociażby supermarketu, trzeba zapewnić choćby parking. My poszliśmy dalej, oprócz pakingu, jest u nas restauracja, bufet ponieważ ludzie przyjeżdzają do nas z daleka i muszą się posilić. Mamy hotel z 74 miejscami, w którym pierwsza doba jest bezpłatna. Dodatkowo dbamy aby pacjent nie  był odsyłany, tylko przyjęty tego samego dnia kiedy do nas przyjechał. Na operację czeka się u nas 10-14 dni. To zasługa m.in. dobrego przygotowania pacjenta do zabiegu.

Dyrektor Centrum Leczenia Oparzeń w Siemianowicach Śląskich, które zwyciężyło wśród szpitali monospecjalistycznych, Mariusz Nowak, również podkreślił znaczenie zespołu w rozwoju placówki.

comments powered by Disqus

PARTNER DZIAŁU

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH